Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Sunt proprietara unui apartament in care nu ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Sunt proprietara unui apartament in care nu locuiesc, ...

Buna ziua,
Sunt proprietara unui apartament inc are nu locuiesc, apartamentul este gol. Administratia blocului imi pune la calcul, pe langa alte cheltuieli, salubritate, vidanjare, gunoi menajer, mentenanta lift, diferente apa, Poate Adunarea generala a Administratiei de locatari sa aprobe astfel de măsuri? Este legal? Multumesc.
Toate acele cheltuieli sunt datorate faptului ca aveti proprietatea respectiva. Vindeti-o si scapati de griji. Ele sunt prevazute de legea 196/2018.
În lege eu am văzut că aceste cheltuieli se repartizeaza pentru persoanele care locuiesc la adresa respectivă.
Eu nu am vazut asa ceva. Cheltuielile pe cota parte indiviza depind de suprafata utila a proprietatii, nu spune ca trebuie sa fie persoane acolo. Daca dvs. condiderati altceva, angajati-va avocat si dati asociatia respectiva in judecata.
Conform disp L nr 196/2018 orice proprietar de apartamnet in imobil de locuit comun detine obligatia legala sa achite c/v intretinere lunara parti comune indiferent daca locuieste sau nu in imobil