Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Sînt pensionară anticipat parțial , în sistemul ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Sînt pensionară anticipat parțial , în sistemul public de ...

Sînt pensionară anticipat parțial , în sistemul public de pensii (pilonul 1),prin Decizia 42921/31.10.2022 a Casei Teritoriale de Pensii Constanța . Am înaintat o cerere de revendicare a fondului de pensie privată (pilonul2) ,către Metropolitan Life administratorul acestui fond , la care răspunsul a fost negativ. Este corect , pensionar în sistemul public , să nu pot beneficia de de pensia privată , pilonul2 ?
~ Conținut șters la cerere ~
Bună seara,
Mulțumesc pentru răspuns. Rămîne totuși întrebarea , este corect ?
Pentru pensia publică , dreptul la pensie ,înscris în Constituție și legiferat prin Legea 263/2010 , î-mi este respectat.
Pentru pensia privată , dreptul la pensie , precum și dreptul la proprietate asupra fondului privat de pensie, este condiționat de întrunirea condițiilor de pensionare pentru limită de vîrstă.
Concret , sînt pensionar (anticipat parțial) în sistemul public de pensii , dar pentru sistemul privat de pensii drepturile constituționale ,de pensie și de proprietate ,î-mi sînt suspendate pentru o perioadă de 5 ani , pînă la intrunirea condițiilor de pensionare pentru limită de vîrstă.
florela sfredel, utilizator