Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua! Tatal meu a avut un accident rutier acum 4 ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua! Tatal meu a avut un accident rutier acum 4 ani, rezultând ...

Buna ziua!

Tatal meu a avut un accident rutier acum 4 ani, rezultând o victima. In regim de taxi, cu client in masina, se deplasa pe un drum drept. Un biciclist care circula in aceeași direcție a schimbat direcția de mers către stânga fără sa se asigure sau sa semnalizeze intenția și a fost lovit, decedând la spițal câteva zile mai târziu, din nefericire. După 4 ani, l-au chemat pe tatăl meu la poliție, familia victimei făcând presiuni sa se redeschidă cazul, solicitând daune de la firma de asigurări. După măsurători, au stabilit ca vehiculul circula cu cca. 78 km/h pe un drum cu limita de 50. De la poliție i s-a spus tatălui meu ca s-ar putea sa ai anuleze permisul si sa primească o pedeapsa (cu suspendare), dacă îl găsesc vinovat. Mi se pare aberant, după 4 ani, zicandu-i la început ca n-a fost vina lui, acum sa îl acuze. Un sfat va rog? Mulțumesc
Cel mai bun sfat e sa va angajati un avocat, preferabil obisnuit cu astfel de spete.
Bună seara,
Fiind vorba de un accident mortal s-a deschis un dosar penal. Dacă familia biciclistului are pretenții mateiale sau/și morale trebuie să se constituie parte civilă.
Dacă s-a stabilit că autovehiculul pe care îl conducea tatăl Dvs. a circulat cu viteza de 78 km/h înseamnă că în dosar s-a efectuat o expertiză tehnică judiciară sau una criminalistică. Din informațiile furnizate apreciez că tatăl Dvs. nu avea timpul necesar pentru evitsrea producerii accidentului de circulație.
După primirea raportului de expertiză ați formulat obiecțiuni sau ați depus opinia unui alt expert?
Pentru mine este clar că se dorește mușamalizsrea dosarului..

Larica a scris:

Buna ziua!

Tatal meu a avut un accident rutier acum 4 ani, rezultând o victima. In regim de taxi, cu client in masina, se deplasa pe un drum drept. Un biciclist care circula in aceeași direcție a schimbat direcția de mers către stânga fără sa se asigure sau sa semnalizeze intenția și a fost lovit, decedând la spițal câteva zile mai târziu, din nefericire. După 4 ani, l-au chemat pe tatăl meu la poliție, familia victimei făcând presiuni sa se redeschidă cazul, solicitând daune de la firma de asigurări. După măsurători, au stabilit ca vehiculul circula cu cca. 78 km/h pe un drum cu limita de 50. De la poliție i s-a spus tatălui meu ca s-ar putea sa ai anuleze permisul si sa primească o pedeapsa (cu suspendare), dacă îl găsesc vinovat. Mi se pare aberant, după 4 ani, zicandu-i la început ca n-a fost vina lui, acum sa îl acuze. Un sfat va rog? Mulțumesc