Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună seara Lucrez la un depozit de Materiale de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună seara Lucrez la un depozit de Materiale de Construcții ...

Bună seara Lucrez la un depozit de Materiale de Construcții programul este de Luni până Vineri între orele 8:00-18:00 si Duminica 8:00-14:00 .Patronul nu m-ai plătește Duminica , nu sunt vînzări! Duminică este rindul meu iam spus Patronului că nu voi veni dacă nu plătește El ma amenințat ca ma va da afară si va gasi pe altcineva ca re va veni .Ce pot face ....????????
~ Conținut șters la cerere ~
Sunt doua variante : sa mergeti sau nu la munca.

Dacă va duceți la munca ar fi bine sa obțineți dovezi pentru a putea sesiza ITM-ul.

Pentru munca desfasurata in zilele de repaus saptamanal , salariatii beneficiaza cumulativ de:
- un repaus saptamanal de 48 de ore consecutive, acordat in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.

- un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.

Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.
Salutare Stimate Domn
Dovezi ce Dovezi Verbale căci Verbal te Amenință Patronul sau Telefonic punere pe Altcineva sa sune și să-ți spune ,,(Obtiunea ) pe care o ai)
Dar prezenta dvs la munca in zilele de sambata si duminica , cum se face ? .. solicitati ITM-ului sa efectueze si un astfel de control ... credeti ca pe vorbe va crede cineva?>
Bună ziua în Codul Muncii Art.137 se spune că Repausul Săptămânal este de Regulă Simbata și Duminica la ce se referă de regulă poate fi și în alte zile???