Forum Discuţii juridice Executare silită O intrebare! Daca in cazul unei executari silite, nu ...
Discuție deschisă în Executare silită

O intrebare! Daca in cazul unei executari silite, nu sa prezentat ...

O intrebare! Daca in cazul unei executari silite, nu sa prezentat nimeni nici la al treilea termen, care este procedura in continuare. Se mai diminueaza valoare imobilului sau suma minima ramane 50% din evaluare?
art 845
(9) Dacă nici la a doua licitaţie imobilul nu a fost adjudecat, la cererea creditorului, executorul judecătoresc va putea stabili o nouă licitaţie, în condiţiile prevăzute la alin. (8). La termenul stabilit la alin. (8), licitaţia va începe de la preţul de 50% din preţul de pornire al primei licitaţii. Dacă nu se obţine acest preţ şi există cel puţin 2 licitatori, bunul va fi vândut, la acest termen, la cel mai mare preţ oferit, chiar dacă acesta din urmă este mai mic decât valoarea creanţei ori a garanţiei. Vânzarea se va putea face chiar dacă se prezintă o singură persoană care oferă preţul de pornire al acestei licitaţii. În conţinutul publicaţiei de vânzare întocmite pentru cel de-al treilea termen vor fi inserate, sub sancţiunea nulităţii, toate aceste menţiuni privind modul de stabilire a preţului de adjudecare a imobilului la al treilea termen.
gi-jane2, moderator
Multumesc pt raspuns. Intrebarea era daca imobilul nici dupa al treilea licitatie nu a fost adjudecat. In Codul de procedura civila apare doar pana la al treilea termen. Nu se specifica nimic ce se intampla dupa aia.

gi-jane2 a scris:

art 845
(9) Dacă nici la a doua licitaţie imobilul nu a fost adjudecat, la cererea creditorului, executorul judecătoresc va putea stabili o nouă licitaţie, în condiţiile prevăzute la alin. (8). La termenul stabilit la alin. (8), licitaţia va începe de la preţul de 50% din preţul de pornire al primei licitaţii. Dacă nu se obţine acest preţ şi există cel puţin 2 licitatori, bunul va fi vândut, la acest termen, la cel mai mare preţ oferit, chiar dacă acesta din urmă este mai mic decât valoarea creanţei ori a garanţiei. Vânzarea se va putea face chiar dacă se prezintă o singură persoană care oferă preţul de pornire al acestei licitaţii. În conţinutul publicaţiei de vânzare întocmite pentru cel de-al treilea termen vor fi inserate, sub sancţiunea nulităţii, toate aceste menţiuni privind modul de stabilire a preţului de adjudecare a imobilului la al treilea termen.

se intampla ca la al treilea, probabil. Ati intrebat executorul?
gi-jane2, moderator
Multumesc

gi-jane2 a scris:

se intampla ca la al treilea

Am intrebat. Nu am primit un raspuns satisfacator....Adica zicea ca nu stie exact si va stabili banca

gi-jane2 a scris:

se intampla ca la al treilea, probabil. Ati intrebat executorul?