Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Promisiune Bilaterala de Vanzare-Cumparare fara a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Promisiune Bilaterala de Vanzare-Cumparare fara a indica exact cumparatorul final

Doresc sa vand un teren si sa inchei o Promisiune Bilaterala de Vanzare-Cumparare. Cumparatorul vrea sa specifice in Promisiune urmatoarele: ”Noi, partile, convenim ca imobilul ce face obiectul prezentului act va fi cumparat fie de catre promitenta cumparatoare fie de catre o terta persoana fizica sau juridica indicata numai de catre promitenta cumparatoare.”
Credeti ca voi avea probleme in viitor, daca nu stiu exact cine va fi entitatea cu care voi semna la final contractul de vanzare-cumparare?
Da, precizarea e puțin din domeniul fantasticului.
Cine va fi persoana care își va asuma obligația de a cumpăra? Pe cine cheamă promitentul vanzator în instanță pentru perfectarea vânzării? Persoana indicata de cumparator va avea capacitate deplina de exerciţiu? Va avea discernământ? Cumpărătoare indica....Dar sub ce forma își exprima posibila terta persoana vointa și acordul ulterior?
Vânzătorul vrea sa contracteze cu o persoana necunoscuta?
Nu acceptati propunerea de consemnare ca posibil cumparator a unei persoane pe care nu o cunoasteti