Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua. Părinții soțului meu ia trecut casa pe ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua. Părinții soțului meu ia trecut casa pe numele ...

Bună ziua. Părinții soțului meu ia trecut casa pe numele lui DOAR si ia trecut cu CLAUZA.Dar sant și eu trecuta pe numele lui Doar și avem un copil.As vrea sa știu dacă soțul are dreptul sa ma dea afara din casa?Țin sa menționez ca părinții lui trăiesc și stau cu noi.La clauza care au pus-o pe contract sunt și eu obligata la ceva anume?Întreb sa știu la ce ma aștept într-o buna zi și dacă ma aștept la ceva.Va mulțumesc
Ce contract? Cum se cheamă?
Și ce clauza?
raluk0207, utilizator
Vânzare cumpărare și clauza ca să aibe grija de ei pana mor,acum nu știu dacă sunt inclusa și eu ,chiar daca nu sunt trecură nicăieri doar pur și simplu sunt cu numele

gi-jane2, moderator
Daca sunteti sigura ca au incheiat un contract de vanzare, atunci imobilul este bun comun (orice bun cumparat in timpul casatoriei este bun comun).
Si tot comuna este si obligatia de intretinere fata de socri.
Am înțeles, dar dacă eu nu sunt trecuta pe contract poate sa ma dea afara cand vrea el?Va întreb pentru ca am mai auzit ca atâta timp cât nu sunt trecuta pe contract nu am dreptul la casa,doar dacă am contribuit la casa adică sa ai dovezi

gi-jane2, moderator
Doamna, daca e contract de vanzare, e bun comun, intelegeti? bun comun, chiar daca nu va vedeti numele pe el, e cumparat in timpul casatoriei si de aia e comun.
Oricum, nu va poate da afara, va pot da afara socrii daca au drept de uzufruct pe casa.