Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua!!! Am și eu o problema. Soțul meu a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua!!! Am și eu o problema. Soțul meu a făcut act de ...

Bună ziua!!! Am și eu o problema. Soțul meu a făcut act de vânzare cumpărare cu părinții lui. Noi am stricat casa veche și am făcut una noua. Socrii mei au clauza de abitatie, socrii mei având jumate de casa. Iar soacra mea când nu-i convine ceva tot ne amenință că strica actele. Noi avem toate dovezile că am făcut casa noua. Pentru că soțul a avut împrumut la banca. Pot strica actele???
Contractul de vanzare cumparare nu poate fi anulat, indiferent ca are sau nu cuprinsa o clauza de uzufruct..
Daca este un contract mixt, vanzare si intretinere cu pastrarea dreptului de uzufruct, contractul poate fi rezolutionat in parte cu privire la intretinere.
nu are ce sa strice, dar soacra va sta in casa.
gi-jane2, moderator
Avem doar această clauza, drept de abitatie.