Forum Discuţii juridice Executare silită o "inginerie" la executare?
Discuție deschisă în Executare silită

o "inginerie" la executare?

Asociat unic S.R.L se admite atragerea raspunderii personale.Administratorul este casatorit, locuieste in apartamentul sotiei care a fost cumparat de catre aceasta inainte sa se casatoreasca.
Intrebarea nr.1:Creditorii se pot indrepta catre apartamentul sotiei sau acesta pentru ca a fost cumparat pe numele ei inainte de casatorie este bun personal si nu poate fi executat?
Administratorul este singur la parinti iar parintii acestuia detin 2 case si 3 terenuri care dupa moartea lor teoretic ar trebui sa intre in posesia administratorului moment in care creditorii pot cere sechestrul si executarea silita.Presupunem prin absurd ca administratorul ca sa scape de aceasta situatie aranjeaza cu parintii sa faca act de vanzare cumparare (cu clauza de intretinere cat timp sunt ambii in viata) prin care cele 2 case si 3 terenuri sunt cumparate de sotia administratorului si vor intra in proprietatea ei dupa moartea socrilor.
Intrebarea numarul 2:Se poate ataca o asemenea "inginerie" sau creditorii vor fi nevoiti sa ceara partajul si sa se indrepte doar spre jumatatea din averea parintilor care prin contract de vanzare cumparare a fost pusa pe numele sotiei?
1. Creditorii nu pot urmari bunurile personale a sotiteie. Daca sotia cumpara bunurile socrilor, atunici ele devin bunuri comune si partea sotului poate fi urmarit. In cazul in care socrii doneaza bunurile sotieie, aceste devin bunurile proprii a sotieie si nu pot fi urmarite.

2. Da, sigur ca se poate ataca asa ceva, actele juridicie fiind incheiate in detrimentul creditorilor. Pentru a ataca, creditorii trebuie sa stie de existenta actelor juridice incheiate.
:)) este o inginerie maiastra...nu poate fii atacata in nici un fel, merge struna ca panzerul german =D>
Apartamentul sotiei administratorului este bun propriu al acesteia si nu poate fi executat!
Parintii administratorului pot dona bunurile lor sotiei administratorului astfel incat ele vor deveni bunuri proprii ale acesteia si nu vor putea fi executate! Chiar si in cazul unui eventual divort intre administrator si sotie , dupa decesul parintilor sai administratorul poate cere raportul donatiei fiindca ramane fara rezerva succesorala prevazuta de lege!B-) Deci poate sta linistit la gandul ca poate sotia vazandu-se bogata il va parasi!
:D
SUCCES!
=D>
MIHAI GRIGORE a scris:

Apartamentul sotiei administratorului este bun propriu al acesteia si nu poate fi executat!
Parintii administratorului pot dona bunurile lor sotiei administratorului astfel incat ele vor deveni bunuri proprii ale acesteia si nu vor putea fi executate! Chiar si in cazul unui eventual divort intre administrator si sotie , dupa decesul parintilor sai administratorul poate cere raportul donatiei fiindca ramane fara rezerva succesorala prevazuta de lege!B-) Deci poate sta linistit la gandul ca poate sotia vazandu-se bogata il va parasi!
:D
SUCCES!
=D>

Poate ca sotia bogata nu-si va parasi sotul daca in actele de donatie , de exemplu, incheiate de sotie cu socrii ei, sotul va aparea cu un drept de uzufruct viager, intretinere sau/si abitatie viagera :)
Domnule Mihai Grigore,
va apreciez pentru profesionalismul de care dati dovada pe forum, dar va rog sa-mi explicati ce inseamna "Chiar si in cazul unui eventual divort intre administrator si sotie , dupa decesul parintilor sai administratorul poate cere raportul donatiei fiindca ramane fara rezerva succesorala prevazuta de lege! Deci poate sta linistit la gandul ca poate sotia vazandu-se bogata il va parasi!" ?
JParice, utilizator