Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatia
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatia

Buna ziua.poveste incepe asa..acum 6 ani parintii sotului meu i-au dat lui apartamentul in care locuim sub forma de donatie(sotul meu are 3 frati).intrbarea mea este daca acel act de donatie poate fi contestat in justitie dupa moartea parintior sau trebuie sa treaca un anumit numar de ani?daca poate fi contestat in justitie care sunt sansele de a fi castigat de cumnatii mei si daca exista alt act ce poate fi intocmit cu mai putine sanse de contestare .va multumesc aticipat
Da, Acel act poate fi contestat de catre fratii sotuli, intrucat ei, in calitate de mostenitori rezervatari vor putea cere reductiunea liberalitatilor excesive facute in timpul vietii de catre parinti. Iar sansele ca apartamentul sa fie readus la masa succesorala vor fi cu atat mai mari cu cat incalca rezerva lor succesorala.
legally a scris:

Da, Acel act poate fi contestat de catre fratii sotuli, intrucat ei, in calitate de mostenitori rezervatari vor putea cere reductiunea liberalitatilor excesive facute in timpul vietii de catre parinti. Iar sansele ca apartamentul sa fie readus la masa succesorala vor fi cu atat mai mari cu cat incalca rezerva lor succesorala.

Nu exista un termen in care sa conteste acel act , insa conditia principala este ca parintii sa decedeze , fiindca cat timp sunt in viata nu pot contesta actul de donatie!
Ideal ar fi ca si fratii sotului sa beneficieze de alte bunuri imobile(case , terenuri) in urma decesului parintilor. Astfel nu ar mai avea motiv sa atace contractul de donatie!
Indiferent ce act s-ar face (donatie , contract de vanzare-cumparare) el este atacabil , in special de catre mostenitorii rezervatari!
buna,ce se intampla daca sotul meu vinde acel apartament?nu are nici o importanta ca soacra mea este uzufructara apartamentului iar daca ar fi sa-l vindem ar fi si semnatura ei acolo?
MIHAI GRIGORE a scris:

Indiferent ce act s-ar face (donatie , contract de vanzare-cumparare) el este atacabil , in special de catre mostenitorii rezervatari!

Chiar si v/c?Presupun ca numai pentru motivul de dol sau fals.
nucu$, utilizator
nucu$ a scris:

MIHAI GRIGORE a scris:

Indiferent ce act s-ar face (donatie , contract de vanzare-cumparare) el este atacabil , in special de catre mostenitorii rezervatari!

Chiar si v/c?Presupun ca numai pentru motivul de dol sau fals.

Niet! Chiar si vanzare cumparare daca vanzarea se face catre unii dintre mostenitori in detrimentul altora! Aceasta este conditia! Fiindca daca vanzarea se face catre un tert strain de succesiune actul este perfect valabil si inatacabil!B-)
Pentru doamna Angela Diana....daca sotul dvs vinde atunci nu este nici o problema ..impartiti banii sau cumparati un alt apartament sau casa in cote de 1/2 fiecare!
Stimata doamna ...va rog sa va decideti! Ori este donatie si atunci mama lui nu are ce sa caute ca uzufructuar, ori este vanzare cumparare cu uzufruct viager si atunci la vanzarea bunului imobil trebuie sa semneze si mama sotului ca fiind de acord cu instrainarea bunului!B-)
MIHAI GRIGORE, Avocat