Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Plata retroactiv Grupa I de muna
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Plata retroactiv Grupa I de muna

Salutare,
Am o nedumerire, si anume:
Tatal meu, nascut pe 10 Iulie 1960 a lucrat in Santierul Naval Damen Galati 32 de ani si 5 luni, din care 21 de ani, 3 luni si 22 de zile incadrat in grupa 1 de munca.
Pe data de 22 Ianuarie 2010 a fost dat in somaj.
As dori sa stiu daca poate plati retroactiv pentru grupa 1 (tinand cont de faptul ca angajatorul i-a platit pentru aceasta pana in anul 2001, cu toate ca el si-a pastrat functia de Controlor CTC RAZE RONGHEN) pentru casa de pensii. Din cate stiu la 26 ani de grupa 1 impliniti, varsta de pensionare ar fi 50 de ani.

Va multumesc si astept cu deosebit interes raspunsul d-voastra.
Se poate incheia contract de asigurare cu Casa de Pensii dar:
- nu are efect retroactiv ci numai de la data incheierii acestuia;
- nu se pot plati contributii pentru conditii speciale (gr.I) sau conditii deosebite (gr.a II-a) ci numai pentru conditii normale de munca.
Imi puteti spune cand ar trebui sa iasa la pensie sau daca poate opta pentru pensie anticipata sau partiala? Cum credeti ca este mai bine.....

Va multumesc inca odata.
Date generale: Un barbat nascut in 1960 poate beneficia de pensie pentru limita de varsta la 65 de ani; stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar cel minim de 15 ani.

Stagiul de cotizare: Stagiului realizat de tatal dvs. de 32 de ani si 5 luni i se adauga stagiul aferent activitatii desfasurate in grupa I de munca de 10 ani si 6 luni, rezultand un stagiu total de 41 de ani si 11 luni. Din punctul de vedere al stagiului, indeplineste conditiile pentru a beneficia atat de pensie pentru limita de varsta cat si de pensie anticipata partiala.

Varsta standard de pensionare: Pentru activitatea desfasurata in grupa I de munca, tatal dvs. are dreptul la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni.
Atentie! Prevederile art. 167 ind. 1 din Legea nr. 19/2000 referitoare la reducerea varstei standard pentru activitatea desfasurata in grupa I de munca nu sunt aplicabile intrucat inceteaza sa mai produca efecte din 01.04.2011 (in ipoteza in care Legea nr. 19/2000 ramane in vigoare pana atunci).

Prin urmare, tatal dvs. poate beneficia de pensie anticipata partiala cand va implini 60 de ani si de pensie pentru limita de varsta atunci cand va implini 60 de ani si 6 luni.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
El stia ca va iesi la pensie pe 1 Ianuarie 2013 tinand cont de faptul ca a lucrat o viata in mediul radioactiv.......dar cu legile astea.......nici nu stiu cum sa ai spun ca mai are 10 ani........si ca la varsta lui nu il va mai angaja nimeni
Cat despre legi......eu as fi propus sa faca limita de pensionare 100 de ani, asta ca sa fie "Ei" siguri ca nu vor da bani nimanui....

Va multumesc si va stimez pentru munca pe care o faceti.

Cosmin Sevastre
germicor, utilizator