avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 563 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Achiziție teren extravilan de primărie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Achiziție teren extravilan de primărie

Vă rog o părere la următoarea speță:
Dacă primăria poate legal să cumpere un teren extravilan de la o persoană fizică. Problema mea este că nu găsesc nicăieri în Legea nr.17/2014 vreo categorie de cumpărător în care s-ar încadra o U.A.T. să depună ofertă de cumpărare.
Mulțumesc.
Ultima modificare: Miercuri, 8 Februarie 2023
klaremete, utilizator
Cel mai recent răspuns: klaremete , utilizator 08:46, 10 Februarie 2023
Vreti sa spuneti ca nu ati gasit in lista preemptorilor UAT-ul.
Dar, Primaria isi poate manifesta intentia de cumparare, ca un cumparator oarecare.
Multumesc de raspuns. Problema ar fi in primul rand ca primaria nu respecta cerintele prevazute la prevederile
art. 4 -1 alin. (2)
b) să desfăşoare activităţi agricole pe teritoriul naţional pe o perioadă de cel puţin 5 ani anterior înregistrării ofertei de vânzare a terenurilor agricole situate în extravilan;
c) să prezinte înscrisurile din care să reiasă că, din venitul total al ultimilor 5 ani fiscali, minimum 75% reprezintă venit din activităţi agricole, aşa cum sunt prevăzute de Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, clasificate conform codului CAEN prin ordin al ministrului agriculturii şi dezvoltării rurale;

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reziliere contract arenda teren extravilan Kuntay Musa Kuntay Musa Am incheiat un contract de arenda, eu fiind proprietarul. Arendasul a dorit sa cumpere terenul. De la bun inceput arendasul taraganeaza sub diferite motive ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. am mai multe terenuri intr o asociatie agricola . ... mihai.valeria mihai.valeria Buna ziua. Am mai multe terenuri intr o asociatie agricola . Vreau sa vand unul dintre ele, acesta avand cadastru cu numar cadastral. Cum pot sa l scot din ... (vezi toată discuția)
Într-un dosar de vânzare a unui teren agricol extravilan, conform ... yoolee yoolee Într-un dosar de vânzare a unui teren agricol extravilan, conform Legii nr. 17/2014, cu modificările și completările ulterioare, un preemptor poate depune ... (vezi toată discuția)