Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Achiziție teren extravilan de primărie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Achiziție teren extravilan de primărie

Vă rog o părere la următoarea speță:
Dacă primăria poate legal să cumpere un teren extravilan de la o persoană fizică. Problema mea este că nu găsesc nicăieri în Legea nr.17/2014 vreo categorie de cumpărător în care s-ar încadra o U.A.T. să depună ofertă de cumpărare.
Mulțumesc.
klaremete, utilizator
Vreti sa spuneti ca nu ati gasit in lista preemptorilor UAT-ul.
Dar, Primaria isi poate manifesta intentia de cumparare, ca un cumparator oarecare.
Multumesc de raspuns. Problema ar fi in primul rand ca primaria nu respecta cerintele prevazute la prevederile
art. 4 -1 alin. (2)
b) să desfăşoare activităţi agricole pe teritoriul naţional pe o perioadă de cel puţin 5 ani anterior înregistrării ofertei de vânzare a terenurilor agricole situate în extravilan;
c) să prezinte înscrisurile din care să reiasă că, din venitul total al ultimilor 5 ani fiscali, minimum 75% reprezintă venit din activităţi agricole, aşa cum sunt prevăzute de Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, clasificate conform codului CAEN prin ordin al ministrului agriculturii şi dezvoltării rurale;