Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Va rog un raspuns: SC are în patrimoniu un teren de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Va rog un raspuns: SC are în patrimoniu un teren de 60m2 și ...

Va rog un raspuns: SC are în patrimoniu un teren de 60m2 și un spațiu comercial prin destinație pe terenul aferent. Administratorul este și unic asociat, dorește sa doneze prin notar fiicei sale terenul, spațiul, SC. Nu se dorește din cauza banilor, a se intelege a nu plati nimic, impozit etc, contract de vânzare cumpărare .
Știm ca prin lege SC tb sa genereze profit prin vânzare, etc
Mulțumesc anticipat
O societate nu poate scoate bunuri imobile (active) din patrimoniu prin donație.
Mulțumesc

Dorin Voicilas a scris:

O societate nu poate scoate bunuri imobile (active) din patrimoniu prin donație.

Și nu are un SRL bani sa plătească impozit pe un spațiu de 60 m.p...:)
Închideți firma, atunci.
Radiati-o, depuneți la Registrul Comerțului raportul de repartizare a activelor, intabulati imobilul pe numele fostului asociat, ca persoana fizica și apoi, faceți donație.