Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Context: eu imi tin bicicleta personala pe casa ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Context: eu imi tin bicicleta personala pe casa scarii, ...

Buna ziua,

Context: eu imi tin bicicleta personala pe casa scarii, legata de balustrada (etaj 1). Unul dintre vecini, a venit la mine, intr-un mod destul de agresiv, pentru a-mi spune sa mut bicicleta, ca si-a rupt doua geci in ea. Ulterior mi-am gasit bicicleta cu ambele roti sparte. Nu pot spune cu siguranta ca el a fost persoana
care a facut acest lucru, insa am depus deja o petitie la sectia de politie de care apartin. Ulterior, mi-am mai spus un al vecin, ca atunci cand vine cu bagaje mai multe este putin deranjant. Astfel, vazant totusi ca sunt probleme din aceasta cauza, m-am gandit ca as putea depozita bicicleta in unul dintre cele 2 locuri
pe care le consider utilizabile in acest sens:
1. Uscatoria de la parter; aceasta este folosita ca si uscatorie in acest moment, doar de catre presedintele blocului si inca o familie (ambele care stau la parter)
2. Un hol, care da spre curtea din spate a bloclui. Tin sa mentionez ca la acest moment, acesta este blocat (o usa cu lacat este situata la intrarea in acel hol + o usa inchisa care da inspre cutrea din spate), acolo fiind depozitate un birou si un dupal unde se gasesc niste documente ce tin de administratie/presedintele blocului, plus sunt diverese afise/alte obiecte puse pe pereti (voi prespune ca au fost puse tot de catre presedinte, acestea fiind acolo cand m-am mutat.
Acolo se pot gasit si contoarele electrice pentru intregul bloc.

Am discutat cu presedintele bloclui si mi-a spus ca in acel hol nu am cum sa o depozitez, caci nu ar fi nimic depozitat (desi este un birou si un dulap unde sunt tinute actele si ce este este pus pe pereti) si ca este senzorul de gaz pentru teava principala. Cat despre uscatorie, mi-a zis ca este exclus, farsa sa-mi
dea alt motiv.

Tin sa mentionez faptul ca nu stau in chirie, ci este proprietate.

Intrebare: In primul rand as dori sa stiu, daca ca si prorpietar, am dreptul la acces si utilizare a celor 2 spatii? In cazul in care as avea dreptul la a utiliza spatiile, in camera considerata ca fiind uscatorie (si folosita ce-i drept la acest moment cu acest scop), am dreptul sa depozitez bicicleta sau sunt obligat sa o folosesc ca si uscatorie?
In cazul in care am dreptul la acces si utilizare dupa nevoie, si presendintele bloclui nu este de acord, ce se poate face in acest sens?

Multumesc mult!
Bicicleta se tine in apartament, pe balcon, in boxa-daca exista sau unde aveti loc..., nu pe hol, unde incomodati pe toata lumea. Plus ca, in caz de vreun pericol ( incendiu, cutremur...) bicicleta dvs. poate ingreuna evacuarea si interventia pompierilor...
Sa nu mai spun ca cineva isi poate rupe hainele in ea...

Uscatoria este uscatorie... si trebuie folosita in acest scop de catre toti locatarii...
Acel spatiu... poate acolo are amenajat un mic birou presedintele de asociatie, membrii comitetului, administratorul... si de acolo lucreaza... mai ales daca spuneti ca au si un birou acolo... Ca nu este bine, ca acea iesire poate fi o iesire de urgenta in caz de ceva... ramane de vazut...
insa am depus deja o petitie la sectia de politie de care apartin.

Conform disp L nr 196/2018 proprietarii nu au dreptul sa schimbe destinatia si aspectul partii comune dupa cum este calea de acces in imobilul de locuit in comun
Conform norme ISU nu se permite depozitarea de bunuri cu risc in partea comuna de condominiu
daca ca si prorpietar, am dreptul la acces si utilizare a celor 2 spatii

Conform displ nr 196/2018 proprietarii pot utiliza exclusiv cota din partea comuna de condominiu,numai cu acordul vecinilor si al asociatiei de proprietari prin incheierea de contract de inchiriere sau de folosinta
am dreptul sa depozitez bicicleta sau sunt obligat sa o folosesc ca si uscatorie?

Destinatia spatiului este de uscatorie
Nu aveti dreptul legal sa depozitati bunui cu risc
Multumesc mult pentru raspuns, amandurora!

@ynocentta Multumesc in special pentru detaliile pe care le-ai dat in plus.
O nota in plus: petitia este pentru distrugere de bunuri. Am luat la cunostinta si intelg normele ISU. Totusi, in acest caz, intr-adevar s-ar putea vorbi de o reclamatie din partea acelui vecin. Finalitatea fiind sanctionarea mea, nu distrugerea bunului.

O zi frumosa va doresc!
Olivian Serban, utilizator
nu e petitie, e plangere pt distrugere si e f bine ca ati facut. Nu are legatura depozitatul cu distrugerea.
cititi legea condominiului referitor la spatiile comune. aceste spatii comune nu se pot utiliza decit pentru interese comune nicidecum personale/private