avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1658 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună seara! Ce contract ,cu cele mai mici riscuri, ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună seara! Ce contract ,cu cele mai mici riscuri, îmi recomandați ...

Bună seara! Ce contract ,cu cele mai mici riscuri, îmi recomandați sa închei ( eu proprietar de teren extravilan pasune), cu o persoana juridica care dorește sa monteze panouri fotovoltaice? Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: b_mario77 , utilizator 20:47, 13 Februarie 2023
~ Conținut șters la cerere ~
Contract de concesiune
Depinde ce riscuri vreti sa acoperiti si ce doriti execut de la acea societate si pe cT timp
Ultima modificare: Sâmbătă, 11 Februarie 2023
gi-jane2, moderator
Deci as putea încheia un contract de concesiune pe o perioada de 2 ani timp în care persoana dorește sa obțină avizele de construcție cu promisiunea ca îmi va cumpăra terenul?
Ultima modificare: Sâmbătă, 11 Februarie 2023
Cornel Vasile, Consilier juridic
Adică nu as vrea sa fac un contract pe o perioada de timp (ex.superficie ),sa I schimbe destinația sa construiască pe teren ,sa nu l mai pot scoate de pe teren.Ideea e ca persoana se obliga sa-mi cumpere terenul doar în cazul în care obtinele toate avizele pentru montarea panourilor.Multumesc!

gi-jane2 a scris:

Depinde ce riscuri vreti sa acoperiti si ce doriti execut de la acea societate si pe cT timp

Alte discuții în legătură

Drept de superficie teren / drept de superficie constructii janedoe2014 janedoe2014 Buna ziua, Asociatul unic al unei societati este proprietarul unui teren pe care s-au edificat 2 constructii. Atat terenul cat si constructiile sunt asadar ... (vezi toată discuția)
Casa de vacanta fara acte adimanea adimanea Buna ziua. In urma unui anunt referitor la vanzarea unei case de vacanta in rate, am luat legatura cu proprietarul, am vazut casuta, insa a aparut o problema. ... (vezi toată discuția)