Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna seara ! In data de 10.02.2023 mi-a fost intocmit ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna seara ! In data de 10.02.2023 mi-a fost intocmit un proces ...

Buna seara !
In data de 10.02.2023 mi-a fost intocmit un proces verbal de contraventie pentru depasirea vitezei legale (in localitate) cu 57 km/h peste limita
legala de 50km/h,adica 107km/h. Mi-a fost suspendat dreptul de a conduce pentru 90 zile.
Am analizat in detaliu procesul verbal in speranta ca voi gasii ceva ce ar putea sa duca la anularea relativa a acestuia.
A fost consemnata amenda contraventionala a 10 puncte/amenda (145 lei/pct),adica 1450 lei iar in procesul verbal apare ca pot platii jumatate din minimul prevazut de lege.
Teoretic ar trebuii sa apara suma de 725 lei pe PVC dar apare suma de 625,50 lei
Este un motiv intemeiat pentru a convinge un judecator sa faca acest lucru sau va fi o pierdere de timp.
Din surse apropiate am aflat ca daca fac aceasta contestatie si se va respinge imi va fi anulata si posibilitatea de a reduce perioada de suspendare de la 90 zile la 60 zile,prin sustinerea unui examen.

Datele de identificare sunt corecte si nu lipseste nimic care sa duca la nulitatea absoluta a PVC-ului dar nu sunt sigur daca incadrarea faptei este bine mentionata.
Descriu in detaliu incadrarea din procesul verbal:
La rubrica "Articol prevedere"este scris....121/1 ref la 49/1
La rubrica "Act normativ" este scris...HG 1391/06.....OUG195/CRR
La rubrica "Articol sanctionare"este scris...102/3/C
La rubrica "Act normativ" este scris....OUG195/CRR
La rubrica "Puncte amenda" este scris 10
La rubrica "Valoare punct" este scris...145 lei
La rubrica "Amenda" este scris...1450 lei
La rubrica "Jumatate din minimul prevazut de lege"este scris...652,50 lei
La rubrica " Retinerea permisului de conducere" este scris...cf.art.111 din OUG195/CRR

La descrierea faptei este notat:
-locul unde s-a petrecut
-numarul de inmatriculatre si marca masinii
-viteza cu care am circulat si limita de viteza pe acel sector de drum
-directia de mers
-Numarul de inmatriculare al autospecialei si tipul aparatului radar
-Modul de masurare.....in mers

Ce ma sfatuiti ?
Multumesc anticipat !
Jumatate din minimul amenzii este (9 puncte amenda X 145) : 2 = 652,5 RON
Daca nu va pricepeti la intocmirea unei plingeri contraventionale, angajati un avocat.

Articolul 121
1) Conducătorii de vehicule sunt obligați să respecte viteza maxima admisă pe sectorul de drum pe care circulă și pentru categoria din care face parte vehiculul condus, precum și cea impusă prin mijloacele de semnalizare.
(2) Nerespectarea regimului de viteză stabilit conform legii se constată de către polițiștii rutieri, cu mijloace tehnice omologate și verificate metrologic.
[ link extern ]
Articolul 102
(3) Constituie contravenție și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancțiuni și cu aplicarea sancțiunii complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru o perioada de 90 de zile săvârșirea de către conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a următoarelor fapte:
.......................................
e) depășirea cu mai mult de 50 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv și pentru categoria din care face parte autovehiculul condus, constatată, potrivit legii, cu mijloace tehnice omologate și verificate metrologic.
[ link extern ]