avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 362 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... fisa postului prevede mai multe profesii/incadrari COR ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

fisa postului prevede mai multe profesii/incadrari COR decat c.i.m.


CIM -ul meu prevede postul de "traducator" din COR,
totusi in
fisa postului sunt trecute si traduceri, dar si interpretare.

iar in COR interpretul este incadrare diferita de cea de traducator.
Deci doua incadrari din Codul Ocupatiilor din Romania diferite.
dar numai una e mentionata in contract (cea de traducator)

Fisa postului a fost semnata cu doi ani intarziere.

Pot cere in instanta sa fiu platit pana la 50% din valoarea salariului si pentru interpretarea efectuata mai rar, dar .. care e practic neplatita conform CIM, unde am fost platit doar ca traducator, pt ca doar traducator mentioneaza in CIM la incadrarea pe post, iar interpretarea lipseste de tot, dar reapare in fisa postului?

E adevarat ca am facut rar, dar e neplatita, zic eu.

Ce sanse am?
Se merita?
Cat de jos sub 50% se poate ajunge?
Cat ma poate costa un astfel de litigiu per total.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 21:04, 24 Ianuarie 2010
Dvs. ati semnat fisa postului si ati fost de acord cu atribitiunile si responsabilitatile acesteia.
Trebuia sa nu o semnati sau sa renegociati salariul.
Litigiul de munca este scutit de taxe dar dvs. platiti onorariul avocatului care va pledeaza cauza.
este un serviciu prestat si neplatit?

chiar daca suma nu a fost convenita?

discrepanta dintre CIM si fisa postului este reala sau nu?
Ultima modificare: Sâmbătă, 23 Ianuarie 2010
ContSters83715, utilizator
Face parte din aceiasi grupa majora 2444, traducator, interpret, translator si se completeaza asa ca eu cred ca nu este nimic incorect. De fapt cuprinde mai multe atributii care se regasec si in alte incadrari.

@Angel 2007
Daca nu ne schimbam sensul de mers,este de asteptat sa ajungem de unde am plecat.

Ai mare dreptate, o dovada ca mergem aiurea este pe acest topic. Sa fie de vina "sistemul" de semnalizare sau mentalitatile noastre?
Ultima modificare: Sâmbătă, 23 Ianuarie 2010
ContSters42179, utilizator
De acord cu dvs. dar de ce ati prestat acest serviciu?

In CIM este o functie iar in fisa postului este aceeasi functie dar cu mai multe responsabilitati,fisa pe care ati semnat-o.
dar sunt COR-uri diferite

si functii diferite! de unde rezulta ca nu sunt asimilabile



deci unde este dovada ca am fost platit?

am semnat undeva in contract ca ar fi gratuita interpretarea?

ba din contra chiar lipseste fix asta

urmatorul lucru o sa imi spunneti ca sunt si grafolog
pentru ca.....este aceeasi grupa majora ?!

Ba mai mult.... in romania nu exista asociatia interpretilor si traducatorilor
ci doar asociatia traducatorilor separata de asociatia interpretilor?

Asta spune ceva din punct de vedere profesional si deontologic? si pentru cei care nu lucreaza in bransa?
Ultima modificare: Sâmbătă, 23 Ianuarie 2010
ContSters83715, utilizator

Alte discuții în legătură

Cum sunt aparate salariile traducatorilor? ContSters83715 ContSters83715 Cum se garanteaza salariile, cuantumurile si cazurile speciale ( si traducator si interpret) la nivel national pentru traducatori si interpreti in 2010 in ... (vezi toată discuția)
Contract colectiv de munca Alina Pene Alina Pene Ma poate ajuta cineva cu documentatia necesara pt. negocierea/incheierea unui contract colectiv la nivel de unitate. Incepand cu 1 iulie 2010, firma in cauza ... (vezi toată discuția)
Urgent ajutor, va rog :) denisa_eu denisa_eu Buna ziua, la noul loc de munca nu exista fise de post iar printre sarcinile primite, apare si intocmirea acestora. I-am adus la cunostinta angajatorului ca ... (vezi toată discuția)