Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... fisa postului prevede mai multe profesii/incadrari COR ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

fisa postului prevede mai multe profesii/incadrari COR decat c.i.m.

CIM -ul meu prevede postul de "traducator" din COR,
totusi in
fisa postului sunt trecute si traduceri, dar si interpretare.

iar in COR interpretul este incadrare diferita de cea de traducator.
Deci doua incadrari din Codul Ocupatiilor din Romania diferite.
dar numai una e mentionata in contract (cea de traducator)

Fisa postului a fost semnata cu doi ani intarziere.

Pot cere in instanta sa fiu platit pana la 50% din valoarea salariului si pentru interpretarea efectuata mai rar, dar .. care e practic neplatita conform CIM, unde am fost platit doar ca traducator, pt ca doar traducator mentioneaza in CIM la incadrarea pe post, iar interpretarea lipseste de tot, dar reapare in fisa postului?

E adevarat ca am facut rar, dar e neplatita, zic eu.

Ce sanse am?
Se merita?
Cat de jos sub 50% se poate ajunge?
Cat ma poate costa un astfel de litigiu per total.
legea , CCM, va da "spor de până la 50% din salariul de bază al funcţiei înlocuite"
de aceea va intrebam anterior daca in firma exista si functia de interpret?
Altfel, nu este ilegal ca in acelasi post/functie (pe care ocupatia cu care einrehistart angajatul poate fi ori de interpret ori de traducator), deci, revin - nu e ilegal ca pt o functie de traducator sa existe sarcini si de traducator si de interpretariat.
posturile/ functiile sunt definite de angajator, nu sunt definite prin lege (in sistemul privat)
Legea il obliga ca pentru incadrarea angajatului sa foloseasca o functie COR existenta care sa fie conforma cu studiile lui. De ex, un angajator privat poate angaja o persoana fara atestat/autorizatie de traducator/ intepret pe aceste functii, daca ele au minim studii medii si angajatorul cnsidera ca poate face acetste sarcini.

Eu cred ca eventual puteti solicita acel spor doar pentru perioada anterioara semnarii fisei de post, dar ganditi-va daca nu cmva angakjatorul nu are ate documente care sa-l sustina (de exemplu; poate s-a notat in faza de inteviu sau deoferta ca veti face sporadic si interpretariat)
functia de interpret nu exista.

exista doar postul de traducator

si doar in fisa postului meu scrie : traduce si interpreteaza.

---

la nivel de ramura nu exista nimic, dar

CCM 2007-2010 garanteaza cel mult 50% din salariul de baza
CCM 2007-2010 are valoare minimala garantata.

Rezulta - valoarea minimala garanta este de "cel mult 50% din salariul de baza"
adica chiar 50% ( minim "cel mult 50%")
---
poate fi vorba de discriminare pentru ca in contract scrie traducator, dar in fisa postului fac si traduceri si interpretare? nefiind mentionat procentul pentru interpretare?
----
nu s-a notat nimic in faza de interviu! doar numele si ce salariu am cerut....
---
fisa postului a fost semnata la 2 ani intarziere, mi-au bagat pe gat si interpretarea :) si am semnat, acum sa ma plateasca
---
mare atentie cand spuneti "autorizatie de traducator" e o exprimare incompleta si eliptica, sa mentionati clar autorizatie de traducator autorizat de Ministerul Justitiei, care e o activitate cu drept de semnatura si nu poti sa ai superior sau sef, deoarece numai persoana respectiva semneaza. Seful are doar dreptul sa te platesca pe baza de factura si chitanta, in rest.... treaba lui de sef neautorizat juridic
---

eu va spun pt ca mai am un proces si sub acest aspect si am documente doveditoare de la ITM: ca societatile comerciale sunt comerciale si atat, nu au competente.....aiurea prin lege....fictiv....elibereaza ele documente oficiale....
respectiv toate societatile comerciale din romania care fac traduceri autorizate si legalizari, au activitate frauduloasa si fictiva.
( oricum nu ei le fac, sa fim seriosi )

---
e legal ca postul de traducator sa exista numai el
traducatorul poate face si interpretare daca asa au convenit partile in fisa postului
si exista un singur post de traducator si atat

si plata pentru interpretarea din fisa postului nu ar fi fost 50% din salariul de baza?

unde e aceasta plata?

deci am dreptul la FIX 50% pentru o a doua activitate.....sau nu?
ma duc in instanta sau nu?
am castig de cauza?

ContSters83715, utilizator
f) pentru exercitarea şi a unei alte funcţii se poate acorda un spor de până la 50% din salariul de bază al funcţiei înlocuite;
cazurile în care se aplică această prevedere şi cuantumul se vor stabili prin negocieri la contractele colective de muncă la nivel de ramură, grupuri de unităţi sau unităţi

Cei 50 % nu va sunt garantati de CCM
da cititi sublinierile mele din text , vedeti ca CCM nu va garanteaza asa ceva.
"se poate" acorda un spor de până la 50% din salariul de bază al funcţiei înlocuite;

am citit foarte atent:

pe de o parte:
CCM mentioneaza (se poate) si nu garanteaza un spor pana la 50%
insa sensul valorilor din CCM este minimal pentru t o a t e ramurile economiei, toate.

indiferent ca sunt mentionate sau nu cu cuantumuri, sau sunt trecute in liste separate.

CCM - ul acopera tot. Toate ramurile, fara discriminare..

E imposibil mai putin de 50%, fiind o valoare minimala a CCM.
Scopul CCM-ul este sa permita de la o valoare in sus si numai in sus.
( prin sensul in care a fost gandit CCM-ul)

Scopul CCM - sunt valorile minimale permise. Decat daca se prevede mai mult in alta parte. Ok.

nu poate sa fie mai putin de 50% pentru ca valorile din CCM, sensul CCM-ului este sa exista valori minimale, de la care se porneste in sus si numai in sus.

Daca valorile din CCM sunt minimale si permise atunci 50% este singura optiune.
Deoarece toate valorile sunt in sus si numai in sus. In mod eronat scrie "pana la 50%", dar valoarea este mentionata si permisa si singura care intruneste criteriul "peste aceasta valoare e permis, inclusiv valoarea respectiva".

Scopul juridic al CCM este sa garanteze valori minime. Nu?
Interventie moderator:
:rtfm:
macovei2000:
1. Vad ca rastalmaciti, in continuare, cele spuse de noi si ne citati cuvinte si expresii pe care nu le-am spus.
2. Incercarile dvs. de a ne convinge pe noi sunt zadarnice. In primul rand, avem pareri diferite despre aceasta problema si, in al doilea rand, noi nu dam o hotarare judecatoreasca.
3. Nu pe noi trebuie sa ne convingeti ci instanta de judecata.
4. Interventiile dvs. repetate si lungi, pe aceeasi tema, fara a aduce nimic nou, ma face sa inchid acest topic.
5. Va dorim succes! Sa ne comunicati si noua izbanda dvs., daca doriti!