Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Rampa pentru persoane cu dizabilitati in fata geamului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Rampa pentru persoane cu dizabilitati in fata geamului

Rampa pentru persoane cu dizabilitati in fata geamului de la parter.
Exista o lege/reglementare pentru distanta minima fata de peretele blocului sau geamul apartamentului?
Au inceput cunstruirea unei rampe la o distanta de un metru in fata blocului. Mi se pare prea aproape de geam.
Multumesc pentru informatii.
Si dvs. unde credeti ca trebuie facuta, la ce distanta ? Rampa respectiva trebuie sa faciliteze intrarea in scara a persoanelor cu dizabilitati, prin urmare e aproape de bloc.
Nu mi se pare corect ca oamenii sa plimbe la un metru in fata geamului. Sa nu pot deschide geamul nu cumva sa intra cineva de pe rampa. Astfel de rampe am vazut montate pe langa scari, nu in fata geamului.
O rampa de acces se poate executa conditionat de conditiile tehnice de la fata locului
De regula rampoa de acces se executa in vecinatatea caii de acces in imobil
Daca exista proiect tehnic si autorizatie de contruire rezulta ca rampa intruneste criteriile legal impuse
Daca dv locuiti la parter aveti dreptul pentru siguranta si securitatea dv sa executati grilaj de protectie la geam
@ynocentta
Cum se poate asa ceva ? Sa execute grilaj de protectie la geam, ca sa nu intre hotii cu dizabilitati pe geamul respectiv ? Si sa fie incalcata legea 196 /2018 prin modificarea aspectului proprietatii comune ?
Faceti reclamatie celui care a construit blocul, cu geamul de la parter la distanta foarte mica de intrarea in scara blocului. Pe unde sa intre persoanele cu dizabilitati , daca nu pe la intrarea in scara blocului ? Sunt reguli de construire a acestor rampe, care trebuie respectate :[ link extern ] /

Vasi99 a scris:

Nu mi se pare corect ca oamenii sa plimbe la un metru in fata geamului.