Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Consum apometre Buna ziua,tot caut si nu imi dau seama ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Consum apometre Buna ziua,tot caut si nu imi dau seama unde as putea ...

Consum apometre

Buna ziua,tot caut si nu imi dau seama unde asputea face o reclamatie sau o sesizare privind o situatie destul de neplacuta a consumului de apa in blocul in care locuiesc. In urma cu multi ani,s-au montat apometre care erau fraudate in mod constant de catre locatari cu un simplu magnet. S-a descoperit fraudarea in urma unor controale inopinante a presedintelui de bloc. In urmma acestui fapt,s-a cautat alta firma care ne-au montat apometre inteligente cica,cu citire radio,care nu pot fi fraudate...dar eu tot consumul cel mai mare il am din tot blocul. Pt.un ap.de 3camere/4 pers. am cca 17-20mc AC consum si cca 7-10mc AR. Precizez ca intradevar,locuiesc la et9 si da,stau cate o juma de ora sa astept apa calda sa pot face dus,dar totusi... De ceva ani tot compar consumurille in bloc si imi da cu virgula,90% nu depasesc un consum maxim de 2mc AR/AC,in conditiile in care unii sunt cate 5,6in ap.cu copii mici.... si de cate ori intreb presedintele cum e posibil sa am acest consum,primesc acelasi raspuns:"asta iti este consumul,nu poate fi fraudat" Am controlat si apometrele,nu sunt defecte,intradevar atat consum,dar oare ceilalti chiar nu se spala si nu gatesc?? Cu siguranta apometrele acestea "inteligente sunt fraudate,dar eu ca om corect,cum pot depista? In luna decembrie chiar mi-a venit de plata 583 lei numai apa calda,iar restul blocului plateste maxim 100lei....
In eventualitatea unui raspuns,va multumesc anticipat!
Buna ziua,
Si pierderile care sunt, difera de la luna la luna?
De ce intreb asta... locatarii pot pacali* contorul din casa dar nu si pe cel general.
In acest caz restul de consum intre ce raporteaza fiecare ca a consumat si ce indica contorul general se imparte la toti si acesta poate varia in functie de pierderile reale pe coloanele de apa si ceea ce declara proprietarii.

Spre exemplu... dvs. declarati ca ati consumat 20mc, vecinul X 10mc, vecinul Y 5 mc, s.a.m.d., rezultand un consum total de 500mc dar contorul general inregistreaza un consum de 550mc.
Restul de 50mc de apa calda se impart la toti locatarii sub forma de pierderi dar, dupa pararea mea, aceste pierderi sunt cam mari pentru un bloc si este o problema. Aici as chema un instalator sa verifice coloanele comune de apa si, daca chiar sunt asa de mari pierderile, sa remedieze acele probleme. Dupa remediere aceste pierderi ar trebui sa scada luna viitoare...
Daca nu scad si eventualele probleme sunt remediate inseamna ca undeva se pierde aceasta apa sau se consuma si nu este declarata...

Verifica, citeste cineva aceste contoare la un interval de timp?
Ionut.ion, utilizator
@Ionut Ion
Persoana care a deschis subiectul scrie despre apometre cu transmisie radio, nu de declarare indecsi. Ce sens ar avea sa pui astfel de apometre, daca nu le si citesti in acelasi timp si mergi tot pe declaratii ?

@Antonia Naiana
Totusi, lasind robinetul deschis pe apa calda jumatate de ora, se poate consuma de fiecare data o cantitate de citeva sute de litri. 10 metri cubi pot fi numai din cauza aceasta, intr-o luna.

Consumam si 21 de metri cubi de apa rece+calda intr-o luna, cind eram 3 persoane. Fara sa astept apa, am centrala.
Extrapolind la 4 persoane iese consumul dvs. Si cunosc familie de 4 persoane cu acelasi consum ca al dvs.
latka, utilizator
Si daca eu montez un teu* pana in acel contor si folosesc apa fara sa treaca prin contor atunci contorul functioneaza in parametri doar ca eu mai consum si apa in plus...
Stiu ca aceste contoare vin cu diferite sigilii dar daca nu le controleza nimeni sau cei ce o fac nu o fac cum trebuie atunci aceste sigilii sunt degeaba...

Nu spun ca asta ar fi si cazul aici si de aceea am dat un exemplu cum se pot verifica aceste consumuri...
Deja intram intr-o alta zona. Nu stim daca sunt "pierderi" si problema principala care s-a pus e cum de consuma atit de mult. Se poate consuma astfel, eu stiu cum :) .
Ionut.ion a scris:

Si daca eu montez un teu* ....

latka, utilizator
locatarii pot pacali* contorul din casa dar nu si pe cel general.

Apometrele cu citire la distanta sunt mai greu de "pacaliT
Chiar daca consumatorii fraudeaza inregistrarea consumului individual,tot vor fi obligati sa suporte supliment consum rezultat intre factura si indexi comunicati
Este bine de retinut ca un robinet care picură ,consumă aproximativ 17 litri într-o singură zi, iar o toaletă/rezervor wc , aproximativ 40 de litri?
Un singur robinet neetanş sau un rezervocr WC care pierde o singură picatura pe secunda vor duce la o pierdere de apă de 0,5 mc =500 de litri)/luna
Daca firul de apa care se prelinge din cauza unui singur robinet sau rezervor WC defecte este de 3 mm, pierderea lunara poate depaşi 26 de mc, mai mult decat echivalentul consumului mediu de apa a patru persoane timp de o luna
Pentru a evita comentarii ,valorile de pierderi sunt preluate de pe site-ul unui furnizor de apa
In situatia prezentata pentru clarificare diferente consum ar trebui ca asociatia de proprietari sa dispuna verificarea instalatiei parte comuna eventual verificari inopinate la locatari