Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cerere repunere în termen amenda rovinieta auto ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cerere repunere în termen amenda rovinieta auto instrainat

Bună ziua! Am următoarea situație. În decembrie 2018 am înstrăinat auto (vânzare cumpărare) și am efectuat si scoaterea din evidenta la primarie. Am notat pe talon înstrăinat către la data de... În august 2022 auto a fost depistat circulând fără rovinietă după 4 ani de la vânzare.

Drept urmare, in noiembrie 2022 CNAIR a emis un proces verbal de contraventie pe care nu l-am primit. În februarie, primăria de domiciliu a emis o somație de plată. Așa am aflat de existenta procesului verbal de contravenție și de faptul că ar fi fost trimis în decembrie.

Întrebări:
1. Pot face o cerere de repunere în termen pentru a redacta o plângere contravențională?
2. Dacă da, plangerea contravențională se face în același document sau aștept întâi raspunsul cu privire la punerea în termen? Mulțumesc!
3. Există alte soluții de contestare a amenzii și a preîntâmpinării altor situații similare?
rbn1, utilizator
Cereti repunerea în termen în cererea de chemare în judecată.

Cred ca ar fi util sa chemați în judecată cumpărătorul mașinii.

Va fi un proces destul.de complicat.

Scris din București 2023
Initial formulati contestati in instanta impotriva PV contraventie,anexati document justificativ vanzare auto
Informati oficial politia rutiera ca nu mai sunttei proprietarul vehicolului,instrainat la data X numitului Y anecxati document justificativ
Conform modificari operate,de la data de 2 septembrie 2017,, organul fiscal are obligatia ca in termen de 5 zile lucratoare de la instrainarea unui autovehicul, sa instiinteze acest fapt autoritatilor competente de inmatriculare.
Conform modificari aduse la OUG 14/2017, s-a introdus in Codul Rutier o noua notiune, aceea de “suspendare a inmatricularii”,respectiv daca cumparatorul nu respecta termenul pentru inmatriculare auto
Daca cumparatorul nu respecta termenul de 90 de zile pentru finalizare procedura inmatriculare,, inmatricularea autovehicului va fi suspendata de drept de catre politie, iar conducatorii auto surprinsi circuland cu un autovehicul ce are inmatricularea suspendata vor fi sanctionati cu o amenda cuprinsa intre 9 si 20 de puncte si cu retinerea certificatului de inmatriculare.
Cum poate sa faca persoana respectiva contestatie in instanta, fara sa fie in termen ?

ynocentta a scris:

Initial formulati contestati in instanta impotriva PV contraventie,anexati document justificativ vanzare auto

1. Da, trebuie sa faceti aceasta cerere de repunere in termen.
2. Nu, plingerea contraventionala o puteti face dupa aceea. Invocati decizaia nr. 4 din 2018 a ICCJ.
[ link extern ] /
3. Nu, legea din Romania este inca deficitara, cel putin in acest aspect, de a automatiza procesul de informare intre aceste institutii, de a fi informate cit mai repede despre tranzactiile din acest domeniu.
rbn1 a scris:

Întrebări:
1. Pot face o cerere de repunere în termen pentru a redacta o plângere contravențională?
2. Dacă da, plangerea contravențională se face în același document sau aștept întâi raspunsul cu privire la punerea în termen? Mulțumesc!
3. Există alte soluții de contestare a amenzii și a preîntâmpinării altor situații similare?