avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua Am 61 de ani și sunt pensionar pe caz de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua Am 61 de ani și sunt pensionar pe caz de boala gradul ...

Bună ziua
Am 61 de ani și sunt pensionar pe caz de boala gradul 2 accentuat fără drept de munca.
As vrea sa știu dacă perioada pensiei de boala se ia în calcul la vechime.
Cel mai recent răspuns: Ilienicolae2019@gmail.com , utilizator 11:22, 24 Februarie 2023
Este stagiu asimilat si intra in calculul pensiei de limita de varsta.
Atentie:
Gradele de invaliditate sunt:I,II si III.
Gradele de handicap sun:Grav, Accentuat si Mediu.
Sa nu faceti confuzie intre ele.
Exista:
-indemnizatie de handicap
-Pensie de invaliditate
Cele doua se pot cumula
Ultima modificare: Joi, 16 Februarie 2023
Carp Mircea, utilizator
Multumesc
Mi se pare că confundați gradul de handicap ACCENTUAT cu pensia de invaliditate.
Nu le cofundați, gradul de handicap accentuat sau grav cu însoțitor nu vă limitează dreptul la muncă de 8 ore.

Reveniți aici cu date exacte, ce anume aveți, pensie de invaliditate, sau încadrare în grad de handicap ACCENTUAT de la comisia de expertiză din cadrul DGASPC.
Ultima modificare: Marți, 21 Februarie 2023
Dapix, utilizator
Bună ziua
Citez din decizia medicala:
Se încadrează în gradul 2 de invaliditate.
Diagnostic functional:accentuat.
Capacitate de munca:pierduta în totalitate.
Da, e pensie de invaliditate
Pensia de boală constituie stagiu de cotizare și va intra în calcul când veți ieși la limită de vârstă.
Ultima modificare: Marți, 21 Februarie 2023
Dapix, utilizator

Alte discuții în legătură

Angajare nevazator ionutzul ionutzul Persoana cu handicap gradul accentuat ca nevazator poate lucra? (vezi toată discuția)
Pensie pe caz de boala nicolas25 nicolas25 Sunt pensionat pe caz de boala gr. 2 ( lucru ce nu-mi permite sa lucrez). Cum as putea lucra fara să-mi afecteze pensia si fara sa renunt la ea? Prin ... (vezi toată discuția)
Angajare dupa pensie de invaliditate valentinaanghel valentinaanghel Buna ziua, O persoana care a avut pensie de invaliditate grad accentuat se poate angaja dupa trecerea de la pensia de invaliditate la pensia de limita de ... (vezi toată discuția)