Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua Am 61 de ani și sunt pensionar pe caz de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua Am 61 de ani și sunt pensionar pe caz de boala gradul ...

Bună ziua
Am 61 de ani și sunt pensionar pe caz de boala gradul 2 accentuat fără drept de munca.
As vrea sa știu dacă perioada pensiei de boala se ia în calcul la vechime.
Este stagiu asimilat si intra in calculul pensiei de limita de varsta.
Atentie:
Gradele de invaliditate sunt:I,II si III.
Gradele de handicap sun:Grav, Accentuat si Mediu.
Sa nu faceti confuzie intre ele.
Exista:
-indemnizatie de handicap
-Pensie de invaliditate
Cele doua se pot cumula
Carp Mircea, utilizator
Multumesc
Mi se pare că confundați gradul de handicap ACCENTUAT cu pensia de invaliditate.
Nu le cofundați, gradul de handicap accentuat sau grav cu însoțitor nu vă limitează dreptul la muncă de 8 ore.

Reveniți aici cu date exacte, ce anume aveți, pensie de invaliditate, sau încadrare în grad de handicap ACCENTUAT de la comisia de expertiză din cadrul DGASPC.
Dapix, utilizator
Bună ziua
Citez din decizia medicala:
Se încadrează în gradul 2 de invaliditate.
Diagnostic functional:accentuat.
Capacitate de munca:pierduta în totalitate.
Da, e pensie de invaliditate
Pensia de boală constituie stagiu de cotizare și va intra în calcul când veți ieși la limită de vârstă.
Dapix, utilizator