Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua! In urma cu cateva zile am plecat de la un ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua! In urma cu cateva zile am plecat de la un club cu ...

Buna ziua! In urma cu cateva zile am plecat de la un club cu 2 prieteni si am facut accident. Nimeni nu si aminteste nimic si cand am dat declaratiile am spus cu totii ca nu ne mai aminteam cine e la volan. Ne a suspendat permisu la toti si pana la urma baiatu de la volan a zis ca o sa recunoasca ca el a condus.
Intrebarea e cand as putea sa mi primesc permisul inapoi? Politia a zis ca o sa fiu sunat, dar nu mi au zis nimic concret.
Permisul va este suspendat in baza unui proces-verbal de contraventie. Daca nu s-a intocmit acest proces-verbal pe numele dumneavoastra atunci nu au baza legala in a va retine permisul. In cazul in care este intocmit acest proces-verbal, va puteti recupera permisul doar formuland o plangere in fata instantei.

Mihăilă Sebastian a scris:

Permisul va este suspendat in baza unui proces-verbal de contraventie. Daca nu s-a intocmit acest proces-verbal pe numele dumneavoastra atunci nu au baza legala in a va retine permisul. In cazul in care este intocmit acest proces-verbal, va puteti recupera permisul doar formuland o plangere in fata instantei.

Am primit doar o foaie mica ca o adeverinta pe care scrie ceva cu dosar penal, toti am primit la fel. Dar nu are cum sa ne faca dosar penal la toti. Baiatu care a condus a vorbit cu un avocat si a zis ca daca o sa se recunoasca cine a fost la volan, restu o sa ne primim permisele inapoi. Ce parere aveti?
Daca din accident au rezultat doar pagube materiale, nu va pot face dosar penal. Rezulta ca in situatia voastra exista si o victima. In principiu, daca unul dintre voi isi asuma vina, ceilalti nu vor raspunde penal si isi vor primi permisele inapoi.

Mihăilă Sebastian a scris:

Daca din accident au rezultat doar pagube materiale, nu va pot face dosar penal. Rezulta ca in situatia voastra exista si o victima. In principiu, daca unul dintre voi isi asuma vina, ceilalti nu vor raspunde penal si isi vor primi permisele inapoi.

Nu au fost victime, doar pagube materiale. Nu stiu cat sa mai astept pana ma suna, eu as vrea sa merg la politie sa dau o declaratie si sa mi primesc permisu. Ce mi recomandati sa fac?
Puteti sa dati o declaratie, dar asta nu inseamna ca vi se va restitui atunci permisul. O sa aveti de asteptat.