Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Agresiune!!
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Agresiune!!

Buna yiua!
Fratele meu a fost agresat de un cetatean si acum se afla internat la sectia de neurochirurgie ,intr-o clinica,cu diagnosticul pus imediat la urgenta de:
-Traumatism cranio-cerebral mediu,
-contuzii edematoase si hemoragice
-hemoragie subarahnoidiana stinga
-fractura cominutiva stinga cu infundarea fragmentelor osoase
Acestea sunt concluziile trase in urma unei analize la un Computer-Tomograf.
Mai are si trei dinti scosi din partea superioara fata,si are si 6 copci la buza superioara.
Se afla in stare de semiinconstienta!
Politia locala a fost sesizata,a venit la fata locului,a facut poze si fratelui meu asa cum era-plin de sange,si locului faptei unde se formase o balta de sange!
Am si eu doua intrebari la care va rog sa imi raspundeti:
1.Spitalizarea in cazurile de AGRESIUNE se plateste integral de catre cel internat chiar daca are asigurare medicala?
Fratele meu NU are asigurare medicala dar puteam plati din urma,dar fiindca cei de la spital au spus ca in cazuri de AGRESIUNE pacientul plateste tot chiar daca este asigurat,am considerat ca nu este cazul sa platim asigurarea.
2.Ce pasi trebuie urmati si cum procedez ca sa pot scoate un Certificat medical de la Medicul legist(ma duc eu personal sau trebuie sa fie persoana in cauza)?
Mentionez ca agresorul nu stiu daca a recunoscut fapta la Politie dar si-a trimis sotia in doua randuri sa se intereseze personal de starea fratelui meu si a dat si o data 100lei si a doua oara 250,ceea ce mi se pare deja o recunoastere a vinovatiei!
Va multumesc anticipat!
gigione01, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Spitalizarea este platita din asigurarile medicale.
In privinta eliberarii unui certificat medico-legal,fratele dvs.,dupa externare,cu toate actele medicale si cu tratamanetul prescris pe care le detine,va trebui sa mearga la Serviciul Medico-Legal(INML),iar acesta va solicita restul actelor ofocial de la spitalul unde se afla internat.
In functie de numarul de zile de ingrijiri medicale pe care le va acorda medicul legist in certificatul medico-legal se va stabili incadrarea juridica pentru care va fi urmarit penal autorul faptei.
In momentul de fata este bine sa formuleze o plangere penala pentru loviri si alte violente in doua, luni de la cunoasterea faptuitorului sau daca aveti posibilitati ,sa angajati un avocat care sa faca acest lucru in numele sau.
Va recomand sa pastrati actele justificative pentru toate cheltuielile pe care le-ati facut sau le veti face pentru ingrijirea fratelui dvs,inclusiv cele de transport si alte cheltuieli necesare recuperarii sale din punct de vedere medical
La externare cu actele medicale , persoana agresata va merge la IML si va obtine un certificat medico legal. In functie de numarul de ingrijiri medicale se va depune plangere prealabila in termen de 2 luni si se a face incadrarea faptei.
Cu actele de spitalizare si pentru celelalte cheltuieli se va constitui parte civila si va dolicita daune materiale si morale.
Succes!
r.gabi a scris:

Spitalizarea este platita din asigurarile medicale.
In privinta eliberarii unui certificat medico-legal,fratele dvs.,dupa externare,cu toate actele medicale si cu tratamanetul prescris pe care le detine,va trebui sa mearga la Serviciul Medico-Legal(INML),iar acesta va solicita restul actelor ofocial de la spitalul unde se afla internat.
In functie de numarul de zile de ingrijiri medicale pe care le va acorda medicul legist in certificatul medico-legal se va stabili incadrarea juridica pentru care va fi urmarit penal autorul faptei.
In momentul de fata este bine sa formuleze o plangere penala pentru loviri si alte violente in doua, luni de la cunoasterea faptuitorului sau daca aveti posibilitati ,sa angajati un avocat care sa faca acest lucru in numele sau.
Va recomand sa pastrati actele justificative pentru toate cheltuielile pe care le-ati facut sau le veti face pentru ingrijirea fratelui dvs,inclusiv cele de transport si alte cheltuieli necesare recuperarii sale din punct de vedere medical

Cum pot sa achit taxele pentru asigurare ???
Fratele meu are de doi ani o afacere de tip Persoana Fizica Autorizata,din martie 2008 care este IMPUSA la cota fixa!
Trebuie sa platim pe toata perioada?Sau numai pe ultimile 6 luni?Se tine cont de Salariul minim pe Economie ??
Multumesc!
Ruxandra Cojocea a scris:

1.spitalizarea se plateste din asigurarile medicale, iar in momentul procesului, spitalul se poate constitui parte civila si isi poate recupera banii de la agrsor.

2. la medicul legist trebuie sa mearga persoana agresata

Hm...!:O
Spitalul se constituie parte civila???:stunned:
Cred ca spitalul va cere banii pacientului!!
Nu se va implica intr-un proces care poate sa dureze mult.
Multumesc pentru "sugestie"!
Stima!