Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Apartament nelocuit: Cum fac sa nu mai platesc caldura ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Apartament nelocuit: Cum fac sa nu mai platesc caldura la intretinere?

Buna ziua!

Am un apartament in care nu locuieste nimeni. Acest apartament este intr-un bloc care desi are repartitoare, acestea nu mai sunt folosite de ani de zile, apartamentele fiind trecute la pausal. A fost votat acum cativa ani sa se elimine monitorizarea prin repartitoare. Se intampla asta pe vremea cand traia bunicul acolo. Am inteles ca au ales asa pt ca pe una dintre parti apartamentele au calorifere mult mai mari si le convine sa plateasca la pausal a.i. sa se imparta costurile, respectiv in teorie cei cu calorifere mai mici sa plateasca aceasi suma ca cei cu calorifere mari. Oricum asta este alta poveste.

Platesc 400 RON in lunile de iarna si chiar nu mi se pare ok situatia dat fiind ca nu locuieste nimeni acolo si caloriferele sunt inchise.

Ce solutii stiti ca exista in astfel de situatii? E deja trecut ca locuiesc 0 (zero) persoane in respectivul apartament. As putea chema pe cineva de la termoficare sau de la administratie sa imi sigileze caloriferele?

Ce alte optiuni mai sunt? Inclusiv pt eliminarea altor dari.

Va multumesc!

Conform dispozitii in vigoare,este obligatoriu instalarea de aparate individuale contorizat consum utilitati
[ link extern ]
Este temeinic si legal sa existe numar diferit de elemente pe calorifer functie de nivelul ,pozitionare geografica,astfel ca apartamnetele situate la parter,la ultimul etal cele situate in extremitatea imobilului d elocuit in comun pentru a beneficia de confort termic detin instalate mai multe elemente la calorifere decat restul apartamentelor
nu locuieste nimeni acolo si caloriferele sunt inchise.

Atat timp cat ati precizat ca s-a luat hotararea sa nu se tina cont de repartitoare de cost si sa se achite in sistem pausal,chiar daca vanele de acces la caloriferele dv sunt inchise tot in sistem pausal se calculeaza consumul de agent termic
Se poate opta pentru varianta sigilarii caloriferelor care practic reprezinta debransare de la sistemul centralizat de
alimentare utilitati- ,pentru care este necesar sa parcurgeti procedura legal prevazuta
Multumesc mult pentru raspuns, ynocentta.

Asa am crezut si eu despre obligativitate, dar se pare ca se tot amana. Ultima schimbare mentioneaza data de 31 decembrie 2023 ca termen final :/. Cel putin conform acestui articol de pe avocatnet: www.avocatnet.ro/articol_596...

Legat de debransare, am gasit aceste informatii: [ link extern ]

Sa inteleg ca pot apela la aceste prevederi mentionate in linkul de mai sus la "Deconectarea totală de la sistemul de alimentare centralizată cu energie termică" ? Sau e vorba de alte aspecte? Daca e vorba despre alte aspecte, puteti sa faceti o trimitere spre lege / articol?

Va multumesc!

Legat de acest aspect
Este temeinic si legal sa existe numar diferit de elemente pe calorifer functie de nivelul ,pozitionare geografica,astfel ca apartamnetele situate la parter,la ultimul etal cele situate in extremitatea imobilului d elocuit in comun pentru a beneficia de confort termic detin instalate mai multe elemente la calorifere decat restul apartamentelor

puteti sa ma ghidati catre lege? As dori sa o citesc si eu.

Multumesc mult!
Numarul de elemente il stabileste proiectantul cladirii pentru a asigura tuturor locatarilor acelasi confort termic indiferent de etaj si punct cardinal. Aceste informatii le gasiti in cartea tehnica a imobilului.
Blocurile `comuniste` au fost proiectate sa functioneze iarna in regim de incalzire continua. In consecinta , Dvs nu aveti voie sa lasati apartamentul neincalzit acest fapt creind disconfort vecinilor Dvs.
Legislatia actuala interzice debransarea partiala (aka inchiderea caldurii intr-un apartament) dar nu prevede cum se constata/sanctioneaza.

zws a scris:

Legat de acest aspect
Este temeinic si legal sa existe numar diferit de elemente pe calorifer functie de nivelul ,pozitionare geografica,astfel ca apartamnetele situate la parter,la ultimul etal cele situate in extremitatea imobilului d elocuit in comun pentru a beneficia de confort termic detin instalate mai multe elemente la calorifere decat restul apartamentelor

puteti sa ma ghidati catre lege? As dori sa o citesc si eu.

Multumesc mult!

ausfahrt, utilizator
E pomenit acest lucru de multe ori, pe forum, dar nu am vazut nici o referinta exacta, in ce lege este specificata aceasta interdictie ?

ausfahrt a scris:

Legislatia actuala interzice debransarea partiala (aka inchiderea caldurii intr-un apartament) dar nu prevede cum se constata/sanctioneaza.