Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Un vecin a închiriat o parte din curtea ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Un vecin a închiriat o parte din curtea condominiului, curte ...

Un vecin a închiriat o parte din curtea condominiului ,curte care este proprietatea primăriei,apoi a montat camere video fără a cere vreun acord.Este legal?
Daca acele camere video supravegheaza strict acea parte inchiriata, e dreptul sau. In caz contrar puteti face reclamatie la ANSPDCP.
Vecinul pentru a putea instala sistem de supraveghere in parte comuna de imobil de locuit in comun are obligatia sa detina acordul tuturor coproprietarilor
Care coproprietari ? Este terenul primariei, inchiriat de un unic proprietar.
Sa fiu clara.Condominiul are 6 apartamente proprietate privată.In jurexista o suprafață de 298 M2 care e proprietatea primăriei.Un locatar a închiriat o parcelă și a pus camere video fără a cere aprobarea locatorului (primăria) și a celorlalți locatari.Este legală instalarea camerelor?
Depinde cum sunt instalate acele camere video și ce supraveghează.
Informatii detaliate găsiți pe site-ul ANSPDCP, autoritatea în domeniu.
[ link extern ]
www.avocatnet.ro/articol_516...
latka, utilizator