Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Ridicare autovehicul, Buna ziua, am urmatoarea speta: ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Ridicare autovehicul, Buna ziua, am urmatoarea speta: In data de 18.02.2023 - ora 20:40 ...

Buna ziua, am urmatoarea speta:
In data de 18.02.2023 - ora 20:40 mi-a fost ridicata masina de pe aleea Dragos Mladinovici, fiind parcata la mai putin de 25 de m de trecerea de pietoni, in spatele meu, sunt parcate alte masini, pe locuri de parcare trasate pe asflat de catre PS4 la fel la mai putin de 25 de m de trecerea de pietoni, consultand legea 195/2002 republicata si legea 355/07.12.2022, legea 155 /12.07.2010, inteleg ca politia locala poate ridica masinile parcate neregulamentar doar daca politia rutiera dispune acest lucru, consider ca politistul local care a intocmit acel PV a facut un abuz avand in vedere ca nu el are competenta necesara pentru a dispune ridicarea autovehiculului, daca merg in instanta exista posibilitatea pentru anularea acelui PV? Nu exista niciun semn de circulatie din care sa reiasa ca oprirea/stationarea este interzisa in locul respectiv, din ce am inteles de la functionarii publici, "un cetatean" a sunat la politia locala si a facut aceasta sesizare cum ca masina e parcata neregulamenr, cu toate ca nu obstructiona vizibilitatea pietonilor care erau angajati in traversare.
Care ar fi optiunile de a merge in instanta pentru anularea procesului verbal ? Daca voi fi amendat de politia generala, imi asum acest lucru si il accept dar mi se pare ca politia locala a facut un exces de zel.
Multumesc
[ link extern ]
Articolul 142
Se interzice oprirea voluntară a vehiculelor:
..............................
e) pe trecerile pentru pietoni ori la mai puțin de 25 m înainte și după acestea;;

Articolul 7
În domeniul circulației pe drumurile publice, poliția locală are următoarele atribuții:
h) constată contravenții și aplică sancțiuni pentru încălcarea normelor legale privind oprirea, staționarea, parcarea autovehiculelor și accesul interzis, având dreptul de a dispune măsuri de ridicare a autovehiculelor staționate neregulamentar;
[ link extern ]
Nu aveti nici o sansa in instanta.
latka, moderator
In acelasi timp el poate aplica sanctiuni pe care in mod normal un politist le-ar aplica si anume puncte de amenda si penalizare pe langa sanctiunea deja aplicata?
Nu aveti sanse sa obtineti hotarare favorabila in instanta in contextul in care constatarea a fost realizata de politia locala care a primit noi limite de competenta in directia constatarii si consemnarii incalcarii regulilor de circulatie