avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 900 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Daca este o poprire mai veche instituita deja pe tert, ...
Discuție deschisă în Executare silită

Daca este o poprire mai veche instituita deja pe tert, daca mai ...

Daca este o poprire mai veche instituita deja pe tert, daca mai apar si alti creditori aia ce mai iau? Stiu ca pana la jumatate din venituri dar daca sunt 2, dar eu am 3 creditori pe acceasi suma.
Cel mai recent răspuns: AV. GABRIELA GERBER , Avocat 20:07, 22 Februarie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cota maxima poprita de 1/2 se va imparti intre creditori, in functie de rangul creantei sau proportional cu valoarea creantei daca ele sunt de acelasi rang.
multumesc. Daca eu am venituri din mai multe surse, se popresc toate? Daca le declar pe toate....

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Cota maxima poprita de 1/2 se va imparti intre creditori, in functie de rangul creantei sau proportional cu valoarea creantei daca ele sunt de acelasi rang.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca le declarati pe toate da

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Popriri pe salariu monicagheorghe monicagheorghe Buna ziua, Va rog, frumos, sa ma ajutati cu urmatoarea speta: un salariat are x popriri in valoare de y lei. Are un salariu de baza lunar brut de ... (vezi toată discuția)
Poprire pe salariu in contul excutorului Georgia_cs Georgia_cs Buna ziua. Am schimbat recent angajatorul si am primit luna aceasta instiintar de poprire pe 1/3 din venitul net. Ce m-a uimit pe mine este ca banii din ... (vezi toată discuția)
2 popriri crenguta79 crenguta79 Buna ziua, Am primit pentru o salariata o a doua poprire, pentru un imprumut neplatit. Conform Codului de Procedura Civila vom retine 1/2 din veniturile nete ... (vezi toată discuția)