avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 849 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept civil- proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept civil- proprietate

Buna ziua. Figurez in actele de la primarie ca avand un teren proprietate( pentru care platesc impozit din 2017), dupa decesul tatalui meu. In certificatul de mostenitor acest teren( padure) nu a fost inclus, cu toate ca tatal meu il avea in proprietate. Eu nu am fost atenta la acest aspect. Acum asi dori sa-l trec in actul de mostenire si asi dori sa stiu cum pot proceda. Mentionez ca , cabinetul notarial unde am dezbatut mostenirea tatalui meu nu mai exista, notarul fiind decedat. Care este solutia? Multumesc
Ultima modificare: Miercuri, 22 Februarie 2023
galaoan, utilizator
Cel mai recent răspuns: Alexandrarares , utilizator 18:26, 22 Februarie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Exista posibilitatea includerii bunului in masa succesorala. Puteti sa mergeti la alt notar nu e obligatoriu sa fie acelasi.
Dar cu ce documente, doar de la primarie, caci nu exista titlul de proprietate in zona respectiva?
Dar cu ce documente, doar de la primarie, caci nu exista titlul de proprietate in zona respectiva?

Mihail Croitoru a scris:

Exista posibilitatea includerii bunului in masa succesorala. Puteti sa mergeti la alt notar nu e obligatoriu sa fie acelasi.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util


galaoan a scris:

Dar cu ce documente, doar de la primarie, caci nu exista titlul de proprietate in zona respectiva?

Mergeti cu documente de la primarie in care sa se ateste ca acel teren era proprietatea tatalui dvs. Doar ati spus ca terenul figureaza la primarie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se mai face succesiune daca e un singur mostenitor? miualexandru61 miualexandru61 Buna ziua, Am o rugaminte daca ma puteti ajuta,mama mea este singurul mostenitor al mamei si tatalui ei,acestia au decedat si a ramas titlul de proprietate ... (vezi toată discuția)
Acte necesare vanzare teren extra vilan luputinel luputinel Ce acte am nevoie si de unde le pot elibera pentru vanzarea la notariat a unu teren extravilan.,..momentan detin titlu de proprietate pe numele tatalui meu ... (vezi toată discuția)
Succesiune cu ...piedica valensia valensia Mi s-a recomandat pe acest forum ca ar fi bine ca mama mea sa faca o succesiune prin notariat pentru un pamint mostenire de la tatal sau si apoi sa faca ... (vezi toată discuția)