Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept civil- proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept civil- proprietate

Buna ziua. Figurez in actele de la primarie ca avand un teren proprietate( pentru care platesc impozit din 2017), dupa decesul tatalui meu. In certificatul de mostenitor acest teren( padure) nu a fost inclus, cu toate ca tatal meu il avea in proprietate. Eu nu am fost atenta la acest aspect. Acum asi dori sa-l trec in actul de mostenire si asi dori sa stiu cum pot proceda. Mentionez ca , cabinetul notarial unde am dezbatut mostenirea tatalui meu nu mai exista, notarul fiind decedat. Care este solutia? Multumesc
galaoan, utilizator
Exista posibilitatea includerii bunului in masa succesorala. Puteti sa mergeti la alt notar nu e obligatoriu sa fie acelasi.
Dar cu ce documente, doar de la primarie, caci nu exista titlul de proprietate in zona respectiva?

Mihail Croitoru a scris:

Exista posibilitatea includerii bunului in masa succesorala. Puteti sa mergeti la alt notar nu e obligatoriu sa fie acelasi.

galaoan a scris:

Dar cu ce documente, doar de la primarie, caci nu exista titlul de proprietate in zona respectiva?

Mergeti cu documente de la primarie in care sa se ateste ca acel teren era proprietatea tatalui dvs. Doar ati spus ca terenul figureaza la primarie.