avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 462 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, sunt administrator de bloc si ma confrunt ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, sunt administrator de bloc si ma confrunt cu urmatoarea problema ...

Buna ziua, sunt adm. de bloc si ma confrunt cu urmatoarea problema ;
in ap. s au montat apometre cu citire radio, dar un proprietar a refuzat montare lor ( a ramas cu apometrele vechi fara citire radio ).
Firma care a montat apometrele ii calculeaza consumul la pausal : 5.1 mc/ pers. AR si 3.3 mc /pers. AC.
Proprietarul a facut sesizare Administratiei sa i se comunice in baza carei legei, art., alin....etc. i se calculeaza consumul la pausal., avand in vedere faptul ca el da in continuare fluturasul de ape cu consumul AR si AC.
Rugamintea mea este sa ma indrumati cum este legal sa procedam in situatia mai sus mentionata.
Multumesc
Florenta D.
Cel mai recent răspuns: latka , utilizator 17:45, 26 Februarie 2023
Nu există, legal, obligativitatea verificării metrologice ulterioare.

Asta o spune chiar BRML, prin norma NML 003-05.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sunt apometrele inteligente obligatorii pentru apa rece potabilă la un apartament de bloc? GeorgeBK GeorgeBK Vă salut. Înțeleg că măsura cu privire la montarea apometrelor cu citire radio în artamentele de bloc (condominiu) a fost stabilită în contextul ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! am cumparat un apartament care nu are apometru pentru ... danuta_1978 danuta_1978 Buna ziua! Am cumparat un apartament care nu are apometru pentru contorizarea apei pe care o consum. As dori un model de cerere pe care sa o duc la asociatie ... (vezi toată discuția)
Administrator cu practici abuzive sevastia sevastia În urma refuzului de a-mi introduce-n apartament surse suplimentare de radiaţii electromagnetice, prin apometrele cu unde radio impuse de asociaţie fără a ... (vezi toată discuția)