Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, sunt administrator de bloc si ma confrunt ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, sunt administrator de bloc si ma confrunt cu urmatoarea problema ...

Buna ziua, sunt adm. de bloc si ma confrunt cu urmatoarea problema ;
in ap. s au montat apometre cu citire radio, dar un proprietar a refuzat montare lor ( a ramas cu apometrele vechi fara citire radio ).
Firma care a montat apometrele ii calculeaza consumul la pausal : 5.1 mc/ pers. AR si 3.3 mc /pers. AC.
Proprietarul a facut sesizare Administratiei sa i se comunice in baza carei legei, art., alin....etc. i se calculeaza consumul la pausal., avand in vedere faptul ca el da in continuare fluturasul de ape cu consumul AR si AC.
Rugamintea mea este sa ma indrumati cum este legal sa procedam in situatia mai sus mentionata.
Multumesc
Florenta D.
Nu există, legal, obligativitatea verificării metrologice ulterioare.

Asta o spune chiar BRML, prin norma NML 003-05.