Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Va rog să-mi trimiteți și mie ce acte trebuie ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Va rog să-mi trimiteți și mie ce acte trebuie pentru viza ...

Va rog să-mi trimiteți și mie ce acte trebuie pentru viza flotant menționez că proprietarul nu se află în țară iar eu locuiesc în prezent în casa lui de mai mult timp ce acte sunt necesare să îmi trimită pentru flotant sau mutație, un răspuns urgent vă rog
Sa va trimită proprietarul o declarație (făcută la Ambasada sau Consulat), ca va ia în spațiu.
Declarația respectiva o veți prezenta la politie împreună cu actul de proprietate, atunci când veți reînnoi viza.
Conform disp art 31 al. 1,2 din O.U.G. 97/2005, cu modificarile si completarile ulterioare
Menţiunea privind stabilirea resedintei se înscrie de catre serviciul de evidenta a populatiei la cererea persoanei fizice care locuieşte mai mult de 15 zile la adresa la care are locuinţa secundară (alta decât cea de domiciliu).

Documente necesare pentru obtinerea vizei
1-cerere pentru inscrierea resedintei in cartea de identitate ; - Anexa 19
2-actul de identitate al solicitantului;
3-documentul cu care se face dovada adresei de resedinta, original si copie;
4-consimtamantul proprietarului/gazduitorul
5- taxa de timbru de 5 lei la poșta sau direcția generala de impozite si taxe;
ynocentta, utilizator