avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 464 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Va rog să-mi trimiteți și mie ce acte trebuie ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Va rog să-mi trimiteți și mie ce acte trebuie pentru viza ...

Va rog să-mi trimiteți și mie ce acte trebuie pentru viza flotant menționez că proprietarul nu se află în țară iar eu locuiesc în prezent în casa lui de mai mult timp ce acte sunt necesare să îmi trimită pentru flotant sau mutație, un răspuns urgent vă rog
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 21:00, 23 Februarie 2023
Sa va trimită proprietarul o declarație (făcută la Ambasada sau Consulat), ca va ia în spațiu.
Declarația respectiva o veți prezenta la politie împreună cu actul de proprietate, atunci când veți reînnoi viza.
Conform disp art 31 al. 1,2 din O.U.G. 97/2005, cu modificarile si completarile ulterioare
Menţiunea privind stabilirea resedintei se înscrie de catre serviciul de evidenta a populatiei la cererea persoanei fizice care locuieşte mai mult de 15 zile la adresa la care are locuinţa secundară (alta decât cea de domiciliu).

Documente necesare pentru obtinerea vizei
1-cerere pentru inscrierea resedintei in cartea de identitate ; - Anexa 19
2-actul de identitate al solicitantului;
3-documentul cu care se face dovada adresei de resedinta, original si copie;
4-consimtamantul proprietarului/gazduitorul
5- taxa de timbru de 5 lei la poșta sau direcția generala de impozite si taxe;
Ultima modificare: Joi, 23 Februarie 2023
ynocentta, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

pot sa fac viza de resedinta unei persoane la proprietatea mea din alt oras fara sa imi schimb si eu domiciliul? iancau_Anamaria iancau_Anamaria Buna ziua, Locuiesc in Tirgu-Jiu si am domiciliul stabil in acest oras, dar detin in proprietate o locuinta in Cluj-Napoca. Va rog sa-mi spuneti daca se poate ... (vezi toată discuția)
Acte necesare viza de flotant andreiionel andreiionel ce acte necesare sunt pentru obtinere viza flotant. am citit ca este nevoie si de certificat casatorie desii sunt in divort si am parasit ... (vezi toată discuția)
Viză de flotant Mădălina Alexandra D Mădălina Alexandra D Bună ziua. Dacă eu stau în chirie cu contract înregistrat la finanțe nu e nevoie de prezența proprietarului pentru ca mie să mi se dea viza de flotant. ... (vezi toată discuția)