avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2002 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Am probleme cu dosarul de pensionare. In adeverința ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Am probleme cu dosarul de pensionare. In adeverința pentru grupa ...

Am probleme cu dosarul de pensionare. In adeverința pentru grupa adoua imi scrie: "Temeiul juridic al incadrarii in grupa a doua il reprezinta scrs. MMPS 382/2000, pct 179, lit. f.
Mai sus in adeverinta scrie" actul nominalizat pentru grupa a doua 100% este pontajul lunar".
Doamna de la stabiliri mi-a zis ca trebue nomimalizat actul normativ prin care s-a stabilit acordarea grupei a doua si a procentului. De asemenea este cineva care mi-ar putea da Scrisoarea MMPS 382/2000.
MULTUMESC.

Adresa mea de mail este: gheorgheham@yahoo.com
Ultima modificare: Vineri, 24 Februarie 2023
GigiH, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:42, 25 Februarie 2023
Ordinul MMPS nr. 50/ 1990 completat cu avizele ulterioare, la 31 august 1994 mentioneaza in anexa 2 - grupa a 2-a de munca, la poz.179 - "Personalul muncitor si de specialitate din fermele si complexele zootehnice. Crescatorii de fazani. Personalul sanitar veterinar care lucreaza efectiv cel putin 70 % din timpul de lucru in mediu contagios, executa examene ginecologice transrectale si de supraveghere pentru insamantarile artificiale la animale, executa necropsii si alte examene pentru boli transmisibile de la animale la om, operatorii de insamantari artificiale la nimale, din cadrul Oficiilor de reproductie si selectie a animalelor."
Ultima modificare: Sâmbătă, 25 Februarie 2023
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc. Adeverința am luat-o de la firma ce deține arhiva in 2013. Acum am luat legătura telefonic, fiind din Arad, eu locuind in Timișoara si mi-au zis că trebuie sa ii trimit cererea, care nu stiu ce ar trebui ca contina, copie dupa CI si carnetul de muncă si voi primi un răspuns in 30 zile,eu avand cererea de pensionare din 16 februarie.

Cornel Vasile a scris:

Ordinul MMPS nr. 50/ 1990 completat cu avizele ulterioare, la 31 august 1994 mentioneaza in anexa 2 - grupa a 2-a de munca, la poz.179 - "Personalul muncitor si de specialitate din fermele si complexele zootehnice. Crescatorii de fazani. Personalul sanitar veterinar care lucreaza efectiv cel putin 70 % din timpul de lucru in mediu contagios, executa examene ginecologice transrectale si de supraveghere pentru insamantarile artificiale la animale, executa necropsii si alte examene pentru boli transmisibile de la animale la om, operatorii de insamantari artificiale la nimale, din cadrul Oficiilor de reproductie si selectie a animalelor."




GigiH a scris:

Multumesc. Adeverința am luat-o de la firma ce deține arhiva in 2013. Acum am luat legătura telefonic, fiind din Arad, eu locuind in Timișoara si mi-au zis că trebuie sa ii trimit cererea, care nu stiu ce ar trebui ca contina, copie dupa CI si carnetul de muncă si voi primi un răspuns in 30 zile,eu avand cererea de pensionare din 16 ianuarie a.c.

Cornel Vasile a scris:

Ordinul MMPS nr. 50/ 1990 completat cu avizele ulterioare, la 31 august 1994 mentioneaza in anexa 2 - grupa a 2-a de munca, la poz.179 - "Personalul muncitor si de specialitate din fermele si complexele zootehnice. Crescatorii de fazani. Personalul sanitar veterinar care lucreaza efectiv cel putin 70 % din timpul de lucru in mediu contagios, executa examene ginecologice transrectale si de supraveghere pentru insamantarile artificiale la animale, executa necropsii si alte examene pentru boli transmisibile de la animale la om, operatorii de insamantari artificiale la nimale, din cadrul Oficiilor de reproductie si selectie a animalelor."




1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Trimiteti documentele cerute (cartea de munca in copie xerox, certificata de autenticitate la notar) si cereti eliberarea documentelor necesare la CJP. In cerere scrieti datele personale si adresa, apoi inserati solicitarea dvs.
Adresa v-o trimit eu.
Modelul de adeverinta il regasiti in Anexa 14 la Normele metodologice de aplicare a Legii 263/2010, aprobate prin HG 257/2011.

Detalii
[ link extern ]
Ultima modificare: Sâmbătă, 25 Februarie 2023
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ordinul 50/1990 - punctul 179 elftsaftica elftsaftica Buna ziua, Va rog daca are cineva anexa 2 cu puncul 179 din ordinul 50/1990. Am gasit anexa 2, dar incompleta. Va multumesc (vezi toată discuția)
Art 179 buna ziua, cine ma poate ajuta pentru a intra si consulta: ordinul ... ELYANCA ELYANCA Buna ziua, cine ma poate ajuta pentru a intra si consulta: Ordinul MMPS nr. 50/ 1990 completat cu avizele ulterioare, trimis in teritoriu in 31 august 1994 ... (vezi toată discuția)
Ce grupa am Marcela60 Marcela60 Buna ziua as dori sa stiu ce grupa am daca am lucrat in zootehnie 37 de ani si lucrez in continuare.va multumesc. (vezi toată discuția)