Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... incadrarea la art.94alin4 din O U G 195/2002 are ca ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

incadrarea la art.94alin4 din O U G 195/2002 are ca sanctiune anularea permisului ?

da sau nu
Daca va incadrati in unul din cazurile prevazute de art.114 OUG 195/2002 modif. si republic.(anulare permis).
Art. 114 din OUG 195/2002 prevede:-
(1) Anularea permisului de conducere se dispune in următoarele cazuri:
a) titularul permisului de conducere a fost condamnat printr-o hotărare judecătorească rămasă definitivă pentru o infracţiune care a avut ca rezultat uciderea sau vătămarea corporală a unei persoane, săvarşită ca urmare a nerespectării regulilor de circulaţie;
b) titularul permisului de conducere a fost condamnat printr-o hotărare judecătorească rămasă definitivă pentru infracţiunile prevăzute la art. 85, art. 86 alin. (2), art. 87 alin. (1), (2), (4) şi (5), art. 89 alin. (1) şi (2), art. 90 alin. (1) şi la art. 92 alin. (3);
c) permisul de conducere a fost obţinut in perioada in care titularul se afla in urmărire penală pentru săvarşirea uneia dintre infracţiunile prevăzute la art. 24 alin. (6);
d) titularului permisului de conducere i s-a aplicat, printr-o hotărare judecătorească rămasă definitivă, pedeapsa complementară a interzicerii exercitării profesiei sau ocupaţiei de conducător de vehicule, prevăzută la art. 64 lit. c) din Codul penal;
e) permisul de conducere a fost obţinut cu incălcarea normelor legale, situaţie constatată de instanţa competentă.
(2) Permisul de conducere se anulează şi in cazul in care titularul acestuia a decedat.
(3) Procedura anulării permisului de conducere se stabileşte prin regulament.

In situatia prezentata de Dvs. nu va incadrati in niciuna din situatiile in care se anuleaza permisul de conducere.