avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 781 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Se anuleaza permisul de conducere in cazul condamnarii ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Se anuleaza permisul de conducere in cazul condamnarii pentru art 87 al. 1 din Oug.195/2002?

se anuleaza permisul de conducere daca in urma hotararii judecatoresti definitva am fost condamnat la un an cu suspendare+3ani proba,pentru conducere de peste 0.80in aer
Da,se anuleaza.
ART. 114
(1) Anularea permisului de conducere se dispune în următoarele cazuri:
a) titularul permisului de conducere a fost condamnat printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă pentru o infracţiune care a avut ca rezultat uciderea sau vătămarea corporală a unei persoane, săvârşită ca urmare a nerespectării regulilor de circulaţie;
b) titularul permisului de conducere a fost condamnat printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă pentru infracţiunile prevăzute la art. 85, art. 86 alin. (2), art. 87 alin. (1), (2), (4) şi (5), art. 89 alin. (1) şi (2), art. 90 alin. (1) şi la art. 92 alin. (3);
#M1

c) *** Abrogată
#B
d) titularului permisului de conducere i s-a aplicat, printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pedeapsa complementară a interzicerii exercitării profesiei sau ocupaţiei de conducător de vehicule, prevăzută la art. 64 lit. c) din Codul penal;
e) permisul de conducere a fost obţinut cu încălcarea normelor legale, situaţie constatată de instanţa competentă;
#M5
f) permisul de conducere a fost obţinut în perioada în care titularul era cercetat sau judecat în cadrul unui proces penal pentru săvârşirea unei infracţiuni la regimul circulaţiei pe drumurile publice, atunci când acesta a fost condamnat printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă.
#B
(2) Permisul de conducere se anulează şi în cazul în care titularul acestuia a decedat.
(3) Procedura anulării permisului de conducere se stabileşte prin regulament.
Da, permisul se anuleaza ca urmare a condamnarii printr-o hotarare judecatoreasca definitiva pentru savarsirea infractiunii prev. de art 87. al. 1 din Oug.195/2002.
Art.114 al. 1 lit.b) din Oug.195/2002
(1) Anularea permisului de conducere se dispune în următoarele cazuri:
..........................................
b) titularul permisului de conducere a fost condamnat printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă pentru infracţiunile prevăzute la art. 85, art. 86 alin. (2), art. 87 alin. (1), (2), (4) şi (5), art. 89 alin. (1) şi (2), art. 90 alin. (1) şi la art. 92 alin. (3).

Daca ati fost condamnat la o pedeapsa de 1 an cu suspendarea conditionata a executarii pedepsei, termenul de incercare este de 3 ani ( 1 an cuantumul pedepsei aplicate la care se adauga un interval de 2 ani potrivit art 82 al. 1 c.pen.) si nu de 1 plus 3.
Va puteti prezenta la examen in vederea unui nou permis de conducere pentru toate categoriile avute anterior condamnarii, dupa un termen de 1 an de la data ramanerii definitive a hotararii de condmnare. ( art. 116 al. 1 lit.b) din Oug.195/2002).
deci deja mi-a expirat condamnarea,pot sa dau din nou pentru obtinerea unui nou permis sau mi se restituie tot pe cel care lam avut
Depinde care este data ramanerii definitive a hotararii de condamnare.
Anulat= 0, deci examen pentru un nou permis.
luna mai 2011,

Alte discuții în legătură

Amenda penala la conducerea sub influenta alcoolului ganeagiani ganeagiani In urma conducerii sub influenta alcoolului, fiului meu i s-a aplicat pedepsa amenzii penale. As vrea sa stiu cand poate sa redobandeasca permisul de ... (vezi toată discuția)
Este posibil ca in urma acestei sentinte sa fie anulat permisul de conducere Anchi83 Anchi83 Buna ziua.In urma cu ceva timp in urma am lovit pe cineva pe trecerea de pietoni. In urma procesului mi s-a dat aceasta sentinta: x luni inchisoare. În baza ... (vezi toată discuția)