Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda penala la conducerea sub influenta alcoolului
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda penala la conducerea sub influenta alcoolului

In urma conducerii sub influenta alcoolului, fiului meu i s-a aplicat pedepsa amenzii penale. As vrea sa stiu cand poate sa redobandeasca permisul de conducere, avand in vedere ca in hotarare nu sunt prevazute masuri complementare.
Buna seara,

Avand in vedere dispozitiile art. 116 alin. 1 lit. a) din OUG 195/2002, fiul dumneavoastra poate redobandi permisul de conducere dupa trecerea unui termen de 6 luni de la data executarii pedepsei amenzii.

O seara frumoasa!
Buna seara,
Multumesc frumos pentru precizari. V-as ruga sa-mi confirmati daca am inteles bine: Permisul este anulat sau se anuleaza in urma hotararii definitive a amenzii penale. Eu m-am interesat la instanta si nu sunt masuri complementare.
Nu instanta dispune anularea permisului.
Permisul se anuleaza ca urmare a unei condamnari printr-o hotarare definitiva pentru savarsirea uneia dintre infractiuile prevazute in art.114 din Oug.195/2002, printre care se afla si cea prevazuta de disp.art 87 al.1 pentru care a fost condamnat si fiul dvs.
Articolul 114
(1)Anularea permisului de conducere se dispune in urmatoarele cazuri:
..................................................
b)titularul permisului de conducere a fost condamnat printr-o hotarare judecatoreasca ramasa definitiva pentru infractiunile prevazute la art. 85, art. 86 alin. (2), art. 87 alin. (1), (2), (4) si (5), art. 89 alin. (1) si (2), art. 90 alin. (1) si la art. 92 alin. (3);
................................
(3)Procedura anularii permisului de conducere se stabileste prin regulament.

Fiul dvs. se poate prezenta la examen in vederea obtinerii unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior condamnarii, dupa un termen de 6 luni de la data achitarii amenzii penale.
Multumesc pentru lamuriri!