Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea 127/2019 privind sistemul public de pensii a ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea 127/2019 privind sistemul public de pensii a fost modificata ...

Legea 127/2019 privind sistemul public de pensii a fost modificata in mai multe randuri prin oug 8/2021 , oug 125/2021 si oug 168/2022 . Aceste oug proroga termenul de intrare in vigoare a legii si stabilesc valori mai mici ale punctului de pensie decat legea . Toate acestea au condus la stabilirea unor cuantumuri mai mici ale pensiilor decat cele conform legii . Credeti ca se poate invoca in instanta dezlegarea data de Curtea Constitutionala in Decizia 650/2022 cum ca „ Or , afectarea dreptului fundamental la pensie se poate realiza prin cel putin doua modalitati : incetarea sau suspendarea platii pensiei si diminuarea cuantumului sau . In masura in care Guvernul apeleaza prin intermediul ordonantei de urgenta la unul dintre aceste doua elemente afectatoare ale dreptului , respectiva masura afecteaza dreptul la pensie prevazut de art. 47 alin. (2) din Constitutie , fiind astfel contrara art. 115 alin. (6) din Constitutie ” si sa se solicite recalcularea cuantumului pensiei prin utilizarea valorilor punctului de pensie din Legea 127/2019 fara a se mai invoca exceptia de neconstitutionalitate a oug respective ?
OUG respective nu au fost declarate neconstitutionale si se aplica. Decizia CC nr. 650/ 2022 se refera la altceva. De invocat puteti invoca, dar nu avem de unde sa stim daca se va lua in considerare de catre instanta.
Multumesc