Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit profit

buna!
31.12.2008-venit=53266 lei si pierdere =4050 lei declarat in 101/2008
trim I-profit =0 declarat in D100
trim II-profit =0 declarat in D100 /rand 1.1-367 lei imp minim achitat 367
trim III-profit=0 declarat in D100 / rand 1.1-550 lei imp minim achitat 550
La trim IV- nu am depus nici un fel de declaratie.
Acum constat ca din greseala nu am incadrat bine veniturile din 2008 la transa de impozit minim , corecta fiind cea de 4300/12*8 =2867lei .
va rog cu respect sa ma ajutati ce trebuie sa fac acum?

Si eu am o sit.asem. tr.II declarat sub minim , eronat incadrat si surpriza a fost ca am solicitat fisa rol si am constatat ca a fost recalculata din oficiu diferenta, insa a avut plata in plus si totul a fost o.k
Solicitati o fisa rol sa vedeti daca mai este nevoie de rectificativa , oricum suma datorata va fi cea corecta.
Pt.trim IV daca nu inchideti ex.fin la februarie , declarati suma corecta de la trim.3 adica cea privind incadrarea corecta -1075 lei.
Daca inchideti la feb. nu treceti nimic in D100 completati 101 cu impozitul corect, daca este sub minim , impozitul datorat va fi 2867 lei iar pt plata diferenta corecta plus majorarile pt dif. de sume din tr.2 +3
Solicitati fisa rol si va lamuriti.
Sper ca v-am fost de ajutor.
multumesc mult!