avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1186 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Conditii deosebite de munca dupa 2001. Sotul a obtinut ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Conditii deosebite de munca dupa 2001. Sotul a obtinut gr 2 de ...

Conditii deosebite de munca dupa 2001.
Sotul a obtinut gr 2 de munca intre perioadele 01.03.1983-04.01.1985 si 12.08.1986-01.04.2001, prin sentinta civila in urma unui proces cu fabrica unde a lucrat. Dupa 2001 a lucrat in acelaeasi conditii, iar unii colegi cam de aceeasi varsta cu el sunt deja pensionati datorita faptului ca au dat fabrica in judecata si pentru perioada de dupa 2001.
Ar putea sa obtina reducerea varstei de pensionare pentru ca a lucrat in conditii deosebite de munca si dupa 2001 pana in 2009?
Multumesc pentru raspunsuri!
Cel mai recent răspuns: POPA GHEORGHE , Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca 15:55, 26 Februarie 2023
Da, daca exista documente in firma care atesta ca a lucrat in aceleasi conditii, la locuri de munca pentru care firma a obtinut avizul ITM pe documentatiile anuale intocmite si sotul a fost nominalizat prin document intern la loc de munca pentru care s-a obtinut avizul ITM.
O solutie poate fi actiune in instanta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua,va rog să mă lămuriți și pe mine cu privire la ... Adrian I Duta Adrian I Duta Buna ziua,va rog să mă lămuriți și pe mine cu privire la condițiile speciale de muncă,am Gr 1 13 ani și condiții speciale de muncă 1 an și 10 ... (vezi toată discuția)
Gupa i de munca wizzard68 wizzard68 Buna ziua tuturor !! In urma unui proces avut cu angajatorul privind acordarea grupei I de munca Curtea de Apel Bucuresti prin decizia irevocabila ... (vezi toată discuția)
Grupe de munca constantintiti constantintiti Am lucrat in gr 1 de munca din 1997pina in 2001 iar dupa intrarea in vigoare a noii legi am lucrat in acelasi loc de munca si in aceleasi conditii de munca ... (vezi toată discuția)