Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... La data de 29 mai 2023 imi expira perioada de somaj. ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

La data de 29 mai 2023 imi expira perioada de somaj. ...

Buna ziua ! La data de 29 mai 2023 imi expira perioada de somaj. . Mai pot beneficia de asigurare de sanatate apoi si pe ce perioada, eventual prevedere legala in acest sens. Multumesc !Daniel Cucu- Focsani
ana-cer, moderator
Pentru categoriile de persoane asigurate fără plata contribuției prevăzute la art. 224 alin. (1) din Legea 95/2006, in speta, persoanele care beneficiază de indemnizație de șomaj , calitatea de asigurat încetează în termen de 1 lună de la data la care persoanele nu se mai încadrează în aceste categorii de asigurați. (altfel spus, termen de 1 luna de la data incetarii paltii indemnizatiei de somaj)