Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... pot solicita indemnizatie pentru al doilea copil ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

pot solicita indemnizatie pentru al doilea copil (gemeni) copil retroactiv?

Intrebare :D
Am doi baieti gemeni, nascuti in martie 2007.
Am intrat in concediul de crestere al copilului, in mai 2007 pana la implinirea celor 2 ani (ai copiilor), timp in care am luat 600 ron. Plus alocatiile copiilor 2 x 200 ron (pana la 2 ani).
Am inteles ca se poate da statul in judecata, pentru a beneficia si de indemnizatia pentru al doilea copil. Dar mai mult de atat nu stiu. Poate reusiti sa ma lamuriti daca este asa, daca mai pot face treaba asta (nu stiu care este termenul de prescriere), de unde sa incep :D

Va multumesc.

da. sint solitii favorabile in acest sens.