Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... prescriptie de procedura penala-termen
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

prescriptie de procedura penala-termen

dupa ce perioada de timp se poate obtine o prescriptie de procedura penala intr-un caz de furt sau delapidare? dupa 6 luni de la data savarsirii actiunii? tinand cont ca pagubitul nu a depus pana la acea data nicio plangere penala.

va multumesc
plangerea se poate depune in 2luni daca se cunoaste faptuitorul asa ca mai este timp,sfatul meu este sa acoperiti macar prejudiciul este mai bine pt.toti
Actiunea penala pentru infractiunea de furt si cea de delapidare nu se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate fapt pentru care nu este valabil termenul de 2 luni.
Art.122. – Termenele de prescriptie a rãspunderii penale pentru persoana fizicã sunt:
a) 15 ani, când legea prevede pentru infractiunea savârsita pedeapsa detentiunii pe viata sau pedeapsa închisorii mai mare de 15 ani;
b) 10 ani, când legea prevede pentru infractiunea savârsita pedeapsa închisorii mai mare de 10 ani, dar care nu depaseste 15 ani;
c) 8 ani, când legea prevede pentru infractiunea savârsita pedeapsa închisorii mai mare de 5 ani, dar care nu depaseste 10 ani;
d) 5 ani, când legea prevede pentru infractiunea savârsita pedeapsa închisorii mai mare de un an, dar care nu depaseste 5 ani;
e) 3 ani, când legea prevede pentru infractiunea savârsita pedeapsa închisorii care nu depaseste un an sau amenda.
dati mai multe detalii,daca este gestiune frauduloasa ,actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate
Veniti cu detalii, cum s-a incadrat fapta?
Totusi pentru furt si delapidare nu trebuie depusa plangere prealabila, actiunea penala pentru cele 2 infractiuni de care amintiti nu se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate fapt pentru care nu este valabil termenul de 2 luni.
Conform Cp la art.122. sunt prevazute termenele de prescriptie a rãspunderii penale pentru persoana fizicã.
Acestea sunt:
a) 15 ani, când legea prevede pentru infractiunea savârsita pedeapsa detentiunii pe viata sau pedeapsa închisorii mai mare de 15 ani;
b) 10 ani, când legea prevede pentru infractiunea savârsita pedeapsa închisorii mai mare de 10 ani, dar care nu depaseste 15 ani;
c) 8 ani, când legea prevede pentru infractiunea savârsita pedeapsa închisorii mai mare de 5 ani, dar care nu depaseste 10 ani;
d) 5 ani, când legea prevede pentru infractiunea savârsita pedeapsa închisorii mai mare de un an, dar care nu depaseste 5 ani;
e) 3 ani, când legea prevede pentru infractiunea savârsita pedeapsa închisorii care nu depaseste un an sau amenda"

Succes!