avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 735 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Declaratia unica pentru venitul din inchiriere
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Declaratia unica pentru venitul din inchiriere

Buna ziua,am un spatiu comercial inchiriat din 15 02 2023 . chiria este in valuta pana la ce data trebuie sa depun declaratia unica ? .Doresc sa mai stiu daca chiria este 600 euro lunar o sa platesc CASS ?
Ultima modificare: Marți, 28 Februarie 2023
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 15:23, 28 Februarie 2023
În maxim 30 de zile de la data semnării depuneți declaratia unica pe contul dumneavoastră deschis pe spațiul privat virtual.
Dacă venitul anual estimat a-l realiza conform contractului depășește valoarea a 6 salarii minime brute, adică în acest an 18000 lei, veți plati cass 1800 lei.
Dacă venitul depaseste 12 salarii adica 24000 lei, veți plăti 2400 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua,va rog daca puteti sa mi spuneti cat ar trebui sa platesc ... slimline.infratrainer slimline.infratrainer buna ziua,va rog daca puteti sa mi spuneti cat ar trebui sa platesc cas si cass anul viitor pentru un venit net de 1800 ron/luna adica 21.600 pe ... (vezi toată discuția)
Declaratia unica pe 2023 Alo2016 Alo2016 In Declaratia Unica pe 2023, daca venitul efectiv realizat in 2022 este practic acelasi cu cel estimat prin Declaratia Unica depusa pe 2022, pot sa nu mai ... (vezi toată discuția)
Declaratia unica pentru venituri din chirii Maria Melania Maria Melania Buna seara, in anul 2021 am incasat, ca persoana fizica, venituri in valuta din chirii pentru cinci spatii inchiriate unor firme, iar valoarea cumulata a ... (vezi toată discuția)