Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Declaratia unica pentru venitul din inchiriere
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Declaratia unica pentru venitul din inchiriere

Buna ziua,am un spatiu comercial inchiriat din 15 02 2023 . chiria este in valuta pana la ce data trebuie sa depun declaratia unica ? .Doresc sa mai stiu daca chiria este 600 euro lunar o sa platesc CASS ?
george-neagu, moderator
În maxim 30 de zile de la data semnării depuneți declaratia unica pe contul dumneavoastră deschis pe spațiul privat virtual.
Dacă venitul anual estimat a-l realiza conform contractului depășește valoarea a 6 salarii minime brute, adică în acest an 18000 lei, veți plati cass 1800 lei.
Dacă venitul depaseste 12 salarii adica 24000 lei, veți plăti 2400 lei.