Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua Asociatia de proprietari a depus in luna ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua Asociatia de proprietari a depus in luna noiembrie ...

Buna ziua
Asociatia de proprietari a depus in luna noiembrie 2022 pentru actualizare la judecatorie in conformitate cu noua lege , 196/2018
De la inceput mentionez ca nu a fost citit in cadrul A.G.si votat numai de cativa participanti ( au fost persoane care nu au votat asa ceva ) prezenta a fost f. slaba
Nu stim ce au prezenta la judecatorie ca a fost respins cu drept de apel , nu stim daca s a fact apel
Intrebare :
-Poate functiona asociatia in cazul acesta ?pentru ca in vechiul statut erau alte prevederi , adica comitetul ex. era format din 9 membrii , acum din 5 ( conform legii 196/2018 ) comisia de cenzori din 3 membri si alte prevederi , statutul dateaza din anul 2000 , adica dupa legea nr 230 .
- Nu erau oblgati sa actualizeze statutul dupa noua lege ?
- Ce este de facut , daca asociatia poate functiona in asemenea situatie
Dintro eroare , este vorba despre statutul asociatiei de proprietari
Legea nr 196/2018
Art. 17. - (2) Statutul şi Acordul de Asociere se întocmesc în baza prezentei legi.
(3) Acordul de Asociere trebuie să conţină:
a) adresa şi individualizarea proprietăţii individuale, potrivit actului de proprietate;
b) numele şi prenumele tuturor proprietarilor asociaţi;
c) descrierea proprietăţii, cuprinzând: descrierea Condominiului, structura Condominiului, numărul de proprietăţi individuale structurate pe număr de camere, numărul spaţiilor cu altă destinaţie decât aceea de locuinţă, suprafaţa terenului aferent Condominiului, numărul Cadastral sau Topografic al imobilului şi numărul de Carte Funciară, pentru imobilele înscrise în evidenţele de Cadastru şi Carte Funciară;
d) enumerarea şi descrierea părţilor aflate în proprietate comună, precum şi regulile de folosinţă a părţilor comune potrivit prezentei legi;
e) Cota-Parte Indiviză ce revine fiecărui proprietar din proprietatea comună;
f) declaraţiile pe propria răspundere ale proprietarilor privind informaţiile referitoare la Suprafeţele Utile şi construite în situaţia în care acestea diferă de cele înscrise în actele de proprietate asupra locuinţelor sau a spaţiilor cu altă destinaţie.
(7) Înscrierea ulterioară în Asociaţie a proprietarilor care nu au fost prezenţi la adunarea proprietarilor în vederea constituirii Asociaţiei de Proprietari sau care au dobândit calitatea de proprietari ulterior adunării de constituire, după caz, se face la cererea scrisă a acestora, prin semnarea unui act adiţional la Acordul de Asociere. Prin grija preşedintelui Asociaţiei de Proprietari, actele adiţionale se ataşează dosarului de înfiinţare a Asociaţiei, se păstrează la sediul Asociaţiei şi se prezintă compartimentelor de specialitate din cadrul Primăriei, la solicitarea acestora.
(8) Acordul de Asociere şi Statutul Asociaţiei de Proprietari, actualizate, se depun de către preşedintele Asociaţiei de Proprietari, ori de câte ori sunt modificări, la Judecătoria în a cărei rază teritorială se află Condominiul.
(9) Odată cu pierderea calităţii de proprietar în Condominiu ÎNCETEAZĂ STATUTUL DE MEMBRU al respectivei Asociaţii de Proprietari.
Art. 21. - (1) Pentru modificarea sau completarea Statutului ori a Acordului de Asociere, în cadrul Adunării Generale a Asociației de Proprietari este necesar acordul a cel puțin jumătate plus unu din numărul proprietarilor din Condominiu.
(2) Modificările și/sau completările trebuie să fie motivate și aprobate prin hotărâre a Adunării Generale a Asociației de Proprietari într-o ședință convocată și desfășurată cu respectarea prevederilor Statutului Asociației de Proprietari și ale prezentei legi.
(3) Orice modificare sau completare a Statutului sau a Acordului de Asociere se înregistrează la Judecătoria care a emis încheierea judecătorească de înființare.
(4) Modificările și/sau completările aduse Statutului sau Acordului de Asociere fără respectarea prevederilor alin.(3) nu sunt opozabile față de proprietarii care nu sunt membri ai Asociației de Proprietari sau față de terți.

Art. 21. - (1) Pentru modificarea sau completarea Statutului ori a Acordului de Asociere, în cadrul Adunării Generale a Asociației de Proprietari este necesar acordul a cel puțin jumătate plus unu din numărul proprietarilor din Condominiu.
(2) Modificările și/sau completările trebuie să fie motivate și aprobate prin hotărâre a Adunării Generale a Asociației de Proprietari într-o ședință convocată și desfășurată cu respectarea prevederilor Statutului Asociației de Proprietari și ale prezentei legi.
(3) Orice modificare sau completare a Statutului sau a Acordului de Asociere se înregistrează la Judecătoria care a emis încheierea judecătorească de înființare.
(4) Modificările și/sau completările aduse Statutului sau Acordului de Asociere fără respectarea prevederilor alin.(3) nu sunt opozabile față de proprietarii care nu sunt membri ai Asociației de Proprietari sau față de terți.
Art. 57. -
Preşedintele asociaţiei de proprietari are următoarele atribuţii:
o) în cazul modificării cadrului legislativ privind asociaţiile de proprietari, preşedintele convoacă adunarea generală a asociaţiei de proprietari pentru modificarea conformă a statutului asociaţiei;

Asociatia de proprietari poate functiona deoarece are personalitate juridica cu date de identificare
Pentru solutionare este necesar sa fie analizata hotararea instantei de fond si indreptarea erorilor sau omisiunilor din documentele initial depuse la judecatorie
Respingerea a mai avut loc si acum 2 ani , nu cunoastem motivul respingerii , dar ce observ este faptul ca se merge in continuare pe acelasi principiu si de luat masuri nu .
Pai Acordul de asociere nu mai corespunde , adica nu cred ca este actualizat , au plecat si venit alti proprietari , comitetul executiv din punct de vedere numeric nu mai este acelasi ( 9 - 5 ) comisia de cenzori acum este din exterior . adica sunt modificari atat la statut cat si la acordul de asociere , ori art. 21 alin. 3 ce precizeaza ?
Adica ne facem ca depunem documentele la judecatorie si da doamne sa ne respinga ! nu exista o regula , o lege care sa prevada pana cand ai voie sa functionezi dupa vechiul statut si vechea lege ? atunci de ce ai micsorat numarul membrilor com .ex. ? com. de cenzori si alte modificari daca nu ai inregistrat documentele la judecatorie ?
O fi avand asociatia personalitate juridica , stiti ca nu mai corespunde adresa din vechiul statut ! , consider ca ceva nu este in regula , dar nu stiu ce !