Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Folosirea fotografiei mele in scop publicitar fara ...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Folosirea fotografiei mele in scop publicitar fara acordul meu

M-am prezentat la un interviu pentru a ma angaja intr-un salon de masaj, unde mi s-au facut poze care "urmau sa fie selectate in vederea angajarii", cum s-a exprimat patronul. Surpriza neplacuta a fost ca firma respectiva a folosit fotografiile mele in site-ul sau de pe net, pentru a-si face reclama publicitara (sunt poze cu interiorul cabinetului si cu asa zisul personal, unde apar si eu, desi nu am fost angajata si nici nu am semnat nimic in acest sens).Am luat legatura cu patronul sa scoata pozele mele de pe site-ul lui, dar acesta afirma ca trebuie refacut site-ul, ceea ce implica bani, timp, etc,etc.
Cum trebuie sa procedez ? Am dreptul la despagubiri ?
Multumesc
Da, ii puteti da in judecata si cere daune.Dar atentie la probe si la expertiza IT. pentru ca am vazut firme care si-au schimbat inclusiv server-ul.
Inainte de a-i da in judecata, puteti sa le trimiteti o somatie, prin care sa le oferiti o perioada de maxim X zile de retragere a fotografiei, sau le faceti plangere la politie. De obicei aceste somatii au un efect imediat.
Succes!