Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere succesiune

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns. Bunicul si bunica mea din partea mamei au decedat in urma cu 15 ani. S-a făcut succesiune pe casa si pamantul pe care il detineau. Actele sunt facute jumătate-jumatate intre mama si fratele ei. Mama are 2 copii, pe mine si pe fratele meu (tata este decedat). Intre timp a murit si fratele mamei. Acesta a lasat in urma 2 copii si pe sotia sa.
Inteleg ca va trebui sa se faca o noua succesiune. Ce se intampla daca nu ne punem de acord cu copii si sotia fratelui mamei? Ei vor si casa si pamantul, insa noi nu vrem sa le cedam partea noastra.
Daca au mai facut investitii in casa (de exemplu, au montat termopane, au renovat etc fara a construi camere in plus) si in curte au facut niste anexe (garaj) trebuie sa demonstreze prin acte (facturi, bonuri etc) ce au investit, si eventual se scade din pretul de vanzare al casei, corect? Sau este de ajuns sa aiba martori?
Multumesc!
george-neagu, moderator
Se întâmplă ca veți face partajul în instanță
Buna seara,
succesiunea s-a dezbatut deci nu aveti ce imparti.
Probabil nu s-a iesit din indiviziune si atunci trebuie solicitata in instanta daca nu va intelegeti civilizat.
De pe urma mamei dumneavoastra mostenesc succesorii ei (sot supravietuitor daca exista) si copiii in cotele legale)
De pe urma unchiului mostenesc succesorii lui legali (sot supravietuitor daca exista si copiii lui)
Iesirea din indiviziune e altceva decat dezbaterea succesiunii.