Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cate luni de concediu fara plata pot lua, fara a-mi ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cate luni de concediu fara plata pot lua, fara a-mi pierde locul de munca ?

Lucrez in invatamant, ca pers. didactic auxiliar si as vrea sa/mi iau concediu fara plata.Conform:(( carui articol si cate luni de concediu fara plata am dreptul ? Imi voi mai putea relua postul ?www.avocatnet.ro/images/smil...
[:((]
90 de zile ( trei luni consecutiv )
nimic nu e garantat...pe lumea asta ,din pacate !
maran corina
ContSters109653, utilizator
depinde si pentru ce motiv solicitati co fara plata. vedeti art. 49;50;51 codul muncii...
se mai poate si pentru studii...
Dar 6 - 7 luni as putea ?
Pentru motive personale, mai exact pentru a merge la munca in Italia .
in conditiile art.49 codul muncii.
Iata ce scrie in CCM ramura invatamant nr.596/15/12.11.2007:
Art. 31 (1) Pentru rezolvarea unor situaţii personale, salariaţii au dreptul la 30 de zile lucrătoare concediu fără plată, acordate de conducătorul unităţii/instituţiei de învăţământ.
(2) Personalul didactic de predare şi instruire practică poate beneficia de concedii fără plată, pentru rezolvarea unor situaţii personale, pe o perioadă mai mare de 30 de zile, altele decât cele prevăzute de art. 102 (2) din Legea nr. 128/1997, cu modificările şi completările ulterioare, cu aprobarea inspectorului şcolar general.
(3) Salariaţii care urmează, completează, îşi finalizează studiile, precum şi cei care se prezintă la concursul pentru ocuparea unui post sau funcţie în învăţământ au dreptul la concedii fără plată pentru pregătirea examenelor sau a concursului, a căror durată însumată nu poate depăşi 90 de zile lucrătoare pe an calendaristic; aceste concedii reprezintă vechime în muncă/învăţământ.
(4) Salariaţii beneficiază şi de alte concedii fără plată, pe durate determinate, stabilite prin acordul părţilor.