Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cum se stabilește cota parte indiviza (cpi) în ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cum se stabilește cota parte indiviza (cpi) în cadrul condominiului ...

Cum se stabilește cota parte indiviza (cpi) în cadrul condominiului unde proprietarii detin în proprietate individuală/exclusivă: apartamente, boxe, terase pe bloc (cu acces din apartament) ?
Suprafața utilă cf. legii locuinței (L114) este Suprafața locuinței fără balcoane și logii.
Se pot considera boxele și terasele (suprafețe cu altă destinatie decat cea de locuință) suprafețe utile ? Acestea trebuie luate în calcul la determinarea cpi aferentă fiecarui proprietar, în vederea alocării cheltuielilor comune din condominiu ?
În speranța primirii răspunsului Dvs. calificat, Vă mulțumesc
Conform disp L nr 196/2018 in condominiu exista parti comune=cale de acces,subsol,terasa,uscatorii,ghene gunoi,parcare,etc
Boxele si terasele nu sunt spatii cu destinatia de locuinta
Cota indiviza reprezinta raportul procentual consemnat in documentul de achizitie bun imobil ,intre suprafata utila a apartamentului si restul suparfetelor cu alta destinatie

L nr 196/2018
art 2 l) cotă-parte indiviză - cota-parte de proprietate comună forţată, exprimată procentual, care îi revine fiecărui proprietar individual şi este calculată ca raportul dintre suprafaţa utilă a proprietăţii individuale şi suma suprafeţelor utile ale tuturor proprietăţilor individuale din condominiu. Suma cotelor-părţi indivize trebuie să fie egală cu 100%; în caz contrar, acestea trebuie recalculate prin grija preşedintelui asociaţiei de proprietari, conform suprafeţelor utile;
Boxele și terasele din condominiu se află în proprietate individuală, nu sunt suprafețe comune. Sunt spatii cu alta destinatie decat cea de locuință și sunt luate in calcul la stabilirea cpi conform contractelor de vânz.-cump.
Conform actelor de vânzare cumpărare boxele și terasele sunt proprietăți individuale exclusive. Cf. L196/2018 reprezintă spatii cu altă destinație decât cea de locuință. Boxele (locuri de depizitare) difera ca dimensiune chiar și de patru ori. Unele au 4 m.p., altele 17 m.p. Terase au doar câțiva de la ultimul etaj (supraf =100-160 m.p.)
Ex. Suprafață utilă a apartamentului este 230 m.p. Suprafață utilă individuală/exclusiva totală, cu boxe și terase era 460 m.p.
Cât din suprafața comună îi revine acesti proprietar ca procent (CPI) ?

ynocentta a scris:

Conform disp L nr 196/2018 in condominiu exista parti comune=cale de acces,subsol,terasa,uscatorii,ghene gunoi,parcare,etc
Boxele si terasele nu sunt spatii cu destinatia de locuinta
Cota indiviza reprezinta raportul procentual consemnat in documentul de achizitie bun imobil ,intre suprafata utila a apartamentului si restul suparfetelor cu alta destinatie

L nr 196/2018
art 2 l) cotă-parte indiviză - cota-parte de proprietate comună forţată, exprimată procentual, care îi revine fiecărui proprietar individual şi este calculată ca raportul dintre suprafaţa utilă a proprietăţii individuale şi suma suprafeţelor utile ale tuturor proprietăţilor individuale din condominiu. Suma cotelor-părţi indivize trebuie să fie egală cu 100%; în caz contrar, acestea trebuie recalculate prin grija preşedintelui asociaţiei de proprietari, conform suprafeţelor utile;

Pai da, la asemenea suprafete de apartament, mai trebuie sa aveti si boxe si terase si garaje si cate si mai cate.
Daca toate cele aratate sunt cuprinse in actul/actele de proprietate, ca fiind proprietati individuale, le puteti considera ca fiind suprafete utile, dar atentie - toate locuintele sa fie "tratate" la fel, adica ori considerati ca acele "anexe" fac parte din suprafata utila , ori nu...
Ma rog, incercati sa lecturati actele de proprietate. Acolo, de obicei sunt trecute si procentele reprezentand c.p.i. de proprietate.
Puteti face si niste verificari.
In mod normal c.p.i. se calculeaza in felul urmator:
- suprafata utila a unei locuinte se imparte la suma de suprafete utile din tot condominiu (de obicei o scara) x 100;
Asa puteti face verificarea.
Noi aici, mai amarasteni avem locuinte de 20 -30-40 si uneori de 50 mp, nu mastodonti de 230 mp, daca ne intelegeti...
Iacata, alte probleme !
Succes!
Adam Grecu, utilizator
In L196/2018 se precizează pt. calcul cpi SUPRAFATA UTILA A PROPRIETATII INDIVIDUALE, nu a locuinței.
La art.4 se specifica: "În condominii unitățile de proprietate imobiliara se supun prevederilor prezentei legi ca entități individuale.
Nu mă invidiați. După 40 ani munca asidua și de răspundere. eu dețin un ap.de 135 m.p. si o boxa mica (4.m.p.) iar cei la care m-am referit cu terase proprii pe bloc de 150 m.p. in care ies direct din ap. și boxe de 17 m.p. plătesc chel. doar pt. supraf ap. Restul e ..."bonus de la dezvoltator"
Ceea ce nu e corect și contravine actualei legi.
Mulțumesc pt. răspuns.