Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Raspunderea civila delictuala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Raspunderea civila delictuala

Buna ziua , merita actionarea politistului si inspectoratului de politie pentru *raspunderea civila delictuala* ?
Daca am reusit anularea unei amenzi pe legea 61/1991 in prima instanta si apel pentru lipsa de temeinicitate si data cu rea credinta.
O eventuala actiune ar trebui formulata impotriva politistului sau a inspectoratului de politie?

Multumesc anticipat
Ca sa fie delictuala, trebuie sa existe un delict comis de acel politist. Pana la proba contrarie, dvs. nu ati dovedit ca politistul a comis un delict. Anularea unei amenzi nu reprezinta o condamnare in drept penal.
Lasati pe cei avizati sa comenteze , va rog .

tgeorgescu a scris:

Ca sa fie delictuala, trebuie sa existe un delict comis de acel politist. Pana la proba contrarie, dvs. nu ati dovedit ca politistul a comis un delict. Anularea unei amenzi nu reprezinta o condamnare in drept penal.

Si? Dvs. nu puteti porni un proces in drept penal, doar Ministerul Public poate face asta.

Deci faceti plangere penala in care descrieti faptele, iar Ministerul Public va decide cine trebuie urmarit penal pentru faptele comise, asta daca cineva va trebui urmarit penal pentru asta.

Bai omule tu n-ai treaba cu dreptul !!! , raspunderea civila delictuala e in civil !

Incurci metrul cu tona , din plictiseala probabil
tgeorgescu a scris:

Si? Dvs. nu puteti porni un proces in drept penal, doar Ministerul Public poate face asta.

Deci faceti plangere penala in care descrieti faptele, iar Ministerul Public va decide cine trebuie urmarit penal pentru faptele comise, asta daca cineva va trebui urmarit penal pentru asta.

Serios? Aruncati un ochi aici: [ link extern ]

ICCJ. Decizia nr. 984/2015. Civil. Actiune in raspundere delictuala. Recurs
tgeorgescu, utilizator