Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, fiica mea s-a casatorit , are in propietate ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, fiica mea s-a casatorit , are in propietate o casa pe ...

Buna ziua,fiica mea sa casatorit ,are in propietate o casa pe care a cumparat_o in 2017 ,in cazul in care doreste sa o vanda sotul are vreun drept ?
Cristivlasceanu, utilizator
Dacă în 2017 fiica era căsătorită, soțul are aceleași drepturi, iar casa nu poate fi vândută decât cu acordul ambilor.
Dacă în 2017, fiica nu era căsătorită, casa este bunul ei propriu și o poate vinde singura.
Mesajul nu este suficient de clar, totusi din exprimarea dvs. inteleg ca fiica s-a casatorit acum iar casa a fost cumparata in 2017.
Daca lucrurile stau asa si casa a fost cumparata inainte de incheirea casatoriei, atunci este bun propriu al fiicei iar sotul nu are nici un drept cu privire la aceasta casa.
Fiind bun propriu, fiica o poate vinde, dona, etc. fara sa aiba nevoie de acordul sotului iar suma de bani obtinuta din vanzare va fi considerata ca fiind doar a fiice dvs.
Bunurile pe care le va cumpara cu banii obtinuti din vanzarea acelei case vor fi considerate ca fiind bunuri proprii ale fiicei, doar in cazul in care aceasta va face dovada ca bani provin din vanzarea casei, in caz contrar, bunurile vor fi prezumate ca fiind comune.
Avocat Ciurea Cristina, utilizator