avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 808 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratia Unica pe 2023
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratia Unica pe 2023

In Declaratia Unica pe 2023, daca venitul efectiv realizat in 2022 este practic acelasi cu cel estimat prin Declaratia Unica depusa pe 2022, pot sa nu mai completez Capitolul 1 (venit efectiv realizat in 2022) ci sa completez doar Capitolul 2 - respectiv venitul estimat a fi obtinut in 2023?
Apreciez aspunsul unui profesionist, caci am gasit opinii contracdictorii.
Va multumesc aniticipat.
Ultima modificare: Sâmbătă, 4 Martie 2023
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Alo2016 , utilizator 15:40, 15 Martie 2023
Atunci acum reluati doar ce tine de impozit . Nu mai bifati sectiunea I.3.2 referitor la CASS . Doar sectiunea I,3,1 pt investitii si chirie daca era in valuta pt regularizarea cursului valutar ( ATENTIE ) .
Daca era chiria in lei - nu se mai declara acum la CAP I - pt 2022.
Impozitul era final deja din Declaratia de anul trecut.
Ultima modificare: Joi, 9 Martie 2023
george-neagu, moderator
Practic, toate erau finalizate in DU pe 2022 la estimare Deci - si impozitul chirie si CASS erau deja declarate, obligatia de plata stabilita chiar prin DU. In cazul meu, totul e deja chiar platit. la ora asta. Mentiune - chiria in lei. Nimic de regularizat. Investitiile marete sunt niste biete dobanzi bancare deja impozitate si ele.

Asta ne readuce la intrebarea mea initiala - ce sens mai are sa declari in 2023 ca realizat ceva declarat si finalizat in 2022 cand realizatul e la fel cu estimarea? Da, sigur, sa inchizi 2022 cu inca o declaratie.

Oricum, daca venitul realizat era altul mai mare sau mai mic trebuia depusa o rectificare si atunci are sens sa mai declari in 2023 inca o data la concret venitul efectiv realizat, daca e la fel cu cel estimat iar obligatia de plata deja stinsa fiind achitat totul? Intrebare filozofica si nu numai.
Oricum, e o placere sa discuti cu cineva care se pricepe.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In acest caz pt ca nu mai aveti nimic de declarat la CAP I - 2022 nu mai bifati nimic ci doar treceti l;a CAP II - estimare( chirii daca mai aveti ) pt 2023 si CASS daca vreti asigurare optional la sanatate ( 6 salarii x 3000 =18000 ), cota 10% adica 1800 lei. si veti fi asigurat 12 luni de la data depunerii declaratiei.
Asta ne intoarce exact la intrebarea mea - iar presupunerea mea ca de fapt NU mai am nimic de completat la Cap 1 - anul 2022 este corecta. VA MULTUMESC PENTRU PRECIZARI.
Ultima modificare: Miercuri, 15 Martie 2023
Alo2016, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratia unica pentru un cmi și inchirieri chirfeli chirfeli Va rog sa ma ajutati cu declaratia unica 212 pentru un CMI cu venituri din CMI si inchiriere spatiu.in valuta total sub 12 salarii minime. In 2022 la ... (vezi toată discuția)
Declaratie unica 2023 inchiriere: venit net 2022 versus estimat 2022 delia mitroaica delia mitroaica Am un contract de inchiriere de la 1.03.2022 la 31.12.2023. Anul trecut am depus o declaratie unica cu venitul estimat din inchiriere. Anul acesta am depus ... (vezi toată discuția)
Declaratie unica dividende cateldestept cateldestept Declaratie unica dividende: Pentru dividendele distribuite si platite in 2022, care este termenul depunerii declaratiei unice? 25 mai sau 30 de zile de la data ... (vezi toată discuția)